Mińsk Mazowiecki recytatorski

Kornel Makuszyński jest autorem takich dzieł jak „Szatan z siódmej klasy” czy słynna „Panna z mokrą głową”. Spod jego pióra wyszła również cała seria przygód popularnego Koziołka Matołka. W Mińsku Mazowieckim już po raz 28. odbył się konkurs recytatorski jego imienia, którego organizatorem jest MDK i Miejska Biblioteka Publiczna

Wersowe zmagania

Mińsk Mazowiecki recytatorski / Wersowe zmagania

Swoje umiejętności recytatorskie we wtorek 10 maja sprawdzali najpierw wyłącznie mińszczanie. Do walki na wersy stanęło 14 uczestników w grupie klas I-III i IV-VI, a oceniali ich Katarzyna Słomska, Karolina Marcinkowska i Patryk Kamiński. Najpopularniejsze były utwory Ludwika J. Kerna i Agnieszki Frączek. Wśród najmłodszych najlepsza była Marta Obłoza z SP-2, która postawiła na „Kwokę” Jana Brzechwy i „Przyjaciela wesołego diabła” Kornela Makuszyńskiego. Zaraz za nią znalazła się Karolina Brzozowska z SP-1 z utworami „Dwa cietrzewce” właśnie L. J. Kerna i „Jeden plus jedna” Elżbiety Bartosik-Trzebieckiej. Trzecie miejsce przypadło natomiast recytatorce „Skrzydeł” Agnieszki Frączek i „Zabawy” Melanii Kapelusz – Marysi Piątkowskiej. Dużo słabiej zaprezentowali się starsi uczestnicy, więc jury do dalszego etapu postanowiło puścić tylko jedną osobę. Tym szczęśliwcem okazał się Mateusz Trojanowski z SP-5, który prezentował „Dialog z pluskwą” L. J. Kerna i „Głowę w tranzystorach” Hanny Ożogowskiej.
W eliminacjach powiatowych udział wzięło 57 recytatorów ze szkół podstawowych. Jury, w którego składzie Patryka Kamińskiego zastąpił przewodniczący Ireneusz Tydliński, miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ z każdej grupy szkolnej mogli wybrać jedynie trzech przedstawicieli. Przewodniczący przed rozpoczęciem zmagań podkreślił, że dobrze oświetlona twarz recytującego to już połowa sukcesu, natomiast druga to dobór odpowiedniego repertuaru. Zaznaczył także, że takie konkursy są świetnym sposobem na nauczenie się poprawnej polszczyzny i wymowy.
Wśród najmłodszych uczestników bezkonkurencyjne były mińszczanki. Jury urzekła Maria Piątkowska, która tym razem zajęła pierwsze miejsce. Na drugim – tak jak i w etapie miejskim – stanęła Karolina Brzozowska, a zaraz za nią znalazła się zwyciężczyni eliminacji mińskich – Marta Obłoza. Jury przyznało także jedno wyróżnienie, które zdobyła Dominika Adamczyk z Wielgolasu, recytująca utwór L. J. Kerna „Pierwszy” oraz Stanisława Pagaczewskiego „Przez takie głupstwo”.
Spośród najstarszych uczestników najlepiej swe umiejętności zaprezentował Mateusz Worlicki z Cisia, który wyrecytował utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Zaczarowana Dorożka” oraz „Dynastię Miziołków” Joanny Olech. Drugie miejsce zajął zwycięzca etapu miejskiego – Mateusz Trojanowski, a trzecią pozycję, dziełami Tadeusza Kubiaka „Matka” oraz Sharon Geech „Absolutnie zwyczajny chaos”, wyrecytowała sobie Aleksandra Sobótka z Dropia. Jury postanowiło dodatkowo wyróżnić Emilię Miros z Chobotu, która prezentowała „Świteź” Adama Mickiewicza i „Śpiącego rycerza” Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Najlepsi recytatorzy będą reprezentować powiat miński w finale, który odbędzie się 2 czerwca na scenie Siedleckiego Centrum Kultury. Miejmy nadzieję, że wskazówki, które uczestnicy otrzymali od jury podczas eliminacji pomogą im zdobyć najwyższe miejsca.

Numer: 2011 21   Autor: (jk, mr)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *