W siennickim Żakowie

Nauczyciele Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie postawili na indywidualne podejście do potrzeb edukacyjnych i możliwości swoich uczniów zanim rok 2010/2011 został ogłoszony w polskich szkołach Rokiem Odkrywania Talentów. Zaowocowało to nie tylko wieloma nagrodami i medalami dla Zawiszaków, ale przede wszystkim nowymi pasjami i – jak twierdzi dyrektor Anna Duszczyk – wspaniale rozwijającymi się zdolnościami

Zawiszackie talenty

W siennickim Żakowie / Zawiszackie talenty

Ankieta przeprowadzona na początku roku szkolnego potwierdziła, że najczęściej wymieniane przez żakowskich uczniów zainteresowania i hobby to sport, nauka języków obcych, technologia informacyjna, wolontariat i… aktorstwo. Znalazło to swoje potwierdzenie w wielu szkolnych przedsięwzięciach, akcjach, konkursach i zawodach.
– Nasi uczniowie są różni, tak jak różne są ich możliwości, zainteresowania i zdolności, ale najważniejszym, naszym zadaniem, obok kształcenia i wychowania, jest pomoc w rozwijaniu ich talentów i umiejętności. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży o wyjątkowym potencjale – podkreśla dyrektor szkoły Anna Duszczyk
Dla jednych prawdziwą pasją jest zabawa polszczyzną – interpretują poezję i prozę,  piszą bajki i wiersze, aktywnie uczestniczą w akcji „Poczytaj mi starszy kolego”, szlifują ortografię, a dla innych największą frajdą jest nauka języków obcych. I tak Natalia Stojak z kl. VI została wicemistrzynią ortografii na szczeblu powiatu, oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim polskiej poezji i prozy dla uczniów szkół podstawowych. Gimnazjalistka Asia Duszczyk zwyciężyła w gminnym konkursie recytatorskim „Warszawska Syrenka”, zaś Magda Brzezek z kl. III SP zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej.
Języki obce to sukcesy merytoryczne i artystyczne. Agata Pałdyna zdobyła rosyjskie wyróżnienie w konkursie piosenki obcojęzycznej, a najlepsi szkolni angliści zmierzą się niebawem z powiatową czołówką konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. To właśnie w szkolnych konkursach z języków obcych Zawiszacy mogą poszczycić się najwyższą frekwencją. Szkolny turniej na najlepszego anglistę czy wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego co roku przyciąga blisko połowę wszystkich gimnazjalistów.  Ponadto w tym roku szkolnym odbędzie się jeszcze konkurs na najlepszego rusycystę, lektora języka rosyjskiego oraz konkurs wiedzy o Rosji. 
Żakowscy gimnazjaliści interesują się także tworzeniem stron internetowych. Poza aktualizowaniem szkolnej strony www.zakow.edu.pl są autorami stron swoich miejscowości. I tak Kuba Stojak stworzył stronę Nowodzielnika, a Adrian Całka witrunę Świętoch, z którą startuje w Ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Konkursie Krajoznawczym „Mała Ojczyzna”.
Jednakże nic tak nie angażuje Zawiszaków jak sport. Na co dzień szkoła boryka się z brakiem bazy sportowej, sali gimnastycznej, profesjonalnego sprzętu i dofinansowania przez gminę UKS Berek.
– To z pewnością nie pomaga, a wsparcie wójta Zielińskiego jest niewystarczające – ubolewa dyrektorka, chwaląc jednocześnie talenty i ciężką pracę uczniów oraz doświadczenie i kreatywność szkolnego trenera Janusza Wójtowicza, które przynoszą wiele sukcesów. Nie mają stadionu, sali gimnastycznej, ale medale zdobywają. Na tegorocznych  mistrzostwach powiatu w lekkiej atletyce Zawiszacy okazali się bezkonkurencyjni m.in. w skoku wzwyż, który stał się sztandarową dyscypliną wśród żakowskich gimnazjalistów. Łącznie udało się im zdobyć 9 medali, a złoto Michasi Korzeń i Konrada Jastrzębskiego, srebro Patryka Barcikowskiego, brąz Damiana Gałązki,srebro Kuby Kośmickiego w biegu na 800 m oraz brąz w sztafecie olimpijskiej (Kuba Kośmicki, Jarek Łyczkowski, Kamil Jankowski i Robert Rudzki) są potwierdzeniem tej dominacji. Już niebawem mistrzostwa regionu i województwa. Czy uda się Zawiszakom powtórzyć zeszłoroczne sukcesy, jak chociażby skokowe złoto Krzysztofa Książka i srebro Arka Piotrowskiego z wynikiem 180 cm? Łatwo nie będzie…
Od lat Zawiszacy królują także w tenisie stołowym. Nie inaczej było i w tym sezonie. Filip Filipiak i Robert Rudzki zdobyli wicemistrzostwo powiatu mińskiego, a następnie 5. miejsce w regionie. 
Nowe talenty pojawiły się wśród uczniów szkoły podstawowej. Na największe brawa zasługuje Mateusz Zwierz z klasy IV, zdobywca srebra w biegach przełajowych.
Piłka nożna, a także ringo to kolejne pasje Zawiszaków, choć piłkarze zimą trenują po lekcjach na hali sportowej w Siennicy, a wiosną na szkolnym boisku trawiastym oraz tym ze sztuczną nawierzchnią w Grzebowilku.
Co jest kluczem do sukcesu żakowiaków? Niewątpliwie talenty i profesjonalna kadra, ale także obszerny kalendarz szkolnych imprez sportowych. Nie tylko w roku odkrywania talentów, choć to prawdziwie udana inicjatywa. Nic dziwnego, że i Żaków ma chrapkę na tytuł Szkoły Odkrywców Talentów. Jednak to nie na tytuł, a na budowę sali gimnastycznej żakowiacy czekają najbardziej.

Numer: 2011 21   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *