20-lecie mińskiej Szóstki

– Człowiek powinien starać się, by być coraz lepszym... – te słowa Henryka Sienkiewicza są dewizą mińskiej Szkoły Podstawowej nr 6, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Porcelanowej uroczystości towarzyszyło otwarcie nowego boiska Orlik „2012”, które ma przyczynić się do promowania zdrowego trybu życia wśród wychowanków szkoły, jak i mieszkańców Mińska

Twarda porcelana

20-lecie mińskiej Szóstki / Twarda porcelana

Uroczystość rozpoczęła się Mszą święta w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela, a stamtąd goście mieli już niedaleko na szkolny plac, gdzie czekały na nich atrakcje artystyczne. Symboliczną wstęgę przecięła dyrektorka Anna Zalewska wspólnie z wiceprezesem mazowieckiego PZPN-u – Andrzejem Zamilskim, dyrektorem departamentu edukacji publicznej i sportu – Mirosławem Krusiewiczem oraz z przewodniczącym Rady Rodziców – Jackiem Dmowskim, a ks. Marian Sobieszek boisko poświęcił. Dla wszystkich zebranych uczniowie przygotowali krótki pokaz tańca cheerleaderek, akrobacje gimnastyczne, a klasa III c zaprezentowała „taniec kwiatów”, na którego zakończenie w powietrze wypuszczono 20 balonów, symbolizujących rocznicę powstania szkoły. Uczniowie nie zapomnieli także o swoim patronie Henryku Sienkiewiczu i w 165. rocznicę jego urodzin przed pamiątkową tablicą złożyli bukiet kwiatów. Imię noblisty szkoła otrzymała w 1998 roku, od tej pory uczniowie klas IV co roku jeżdżą do jego rodzinnej miejscowości – Woli Okrzejskiej.
Nie był to jeszcze koniec wrażeń w tym dniu, a pozostałe atrakcje przeniesiono do budynku szkoły. Salę gimnastyczną szczelnie wypełnili zebrani goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele mińskich samorządów, dyrektorzy szkół, księża, byli pracownicy oraz reprezentanci ZNP. Historię powstania szkoły w telegraficznym skrócie przybliżyła zebranym pierwsza gospodyni obiektu, Jadwiga Zawadka. Od obecnej rady rodziców w dowód uznania za 17 lat rządzenia szkołą otrzymała „kryształowe serce”. Wręczaniu nagrody towarzyszyły słowa – „Serce za serce”. Przyznano również gratyfikacje za zaangażowanie i wkład pracy na rzecz szkoły, a także podziękowano sponsorom – Waldemarowi Komodzie oraz państwu Teresie i Józefowi Wargockim. Burmistrz miasta z powodów niezależnych od niego nie mógł osobiście stawić się na tę uroczystość, za co w jego imieniu przeprosił zastępca – Krzysztof Michalik – i wręczył dyrektorce nagrodę pieniężną. Starostwo natomiast reprezentował Krzysztof Płochocki, który podziękował nauczycielom za trud włożony w wychowanie dzieci, a także za zaangażowanie z jakim dzielą się swą życiowa mądrością z podopiecznymi. Na koniec głos zabrał wiceprezes mazowieckiego ZPN. Nawiązując do pamiętnych czasów i kadry trenera Górskiego wyraził nadzieję, że to nowo otwarte boisko będzie wylęgarnią przyszłych piłkarzy reprezentacji polskiej.
Część artystyczną rozpoczęto narodowym tańcem – polonezem – który zaprezentowali uczniowie klasy V i VI. Za swój występ zostali obdarowani gromkimi brawami tak samo jak młodzi aktorzy, którzy zaprezentowali talent sceniczny we fragmencie „Krzyżaków”. Był to krótki epizod z przybycia księżnej Anny Danuty wraz ze swą świtą na nocleg do gospody. Wtedy właśnie Zbyszko po raz pierwszy ujrzał Danuśkę, zachwycił się jej śpiewem i urodą oraz złożył ukochanej śluby rycerskie, obiecując pawie czuby. Następnie aktorzy zabrali wszystkich w podróż przez znane i bliskie sercu utwory Sienkiewicza, a na koniec przedstawili multimedialną prezentację z dziejów szkoły oraz o współczesnych dokonaniach placówki.

Numer: 2011 21   Autor: Maciej R. Rek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *