Mińskie uroczystości
II wojna światowa wywołana przez Niemcy hitlerowskie i Rosję sowiecką trwała blisko 6 lat i pochłonęła około 55 mln ludzi, a około 35 mln zostało rannych. Straty materialne, liczone w miliardach dolarów, są w rzeczywistości trudne do oszacowania. W końcowej fazie wojny zaangażowanych w walkę było 61 państw na 67 wówczas istniejących. Zakończona została 8 maja 1945 roku bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy. W tym roku już po raz 66. obchodzono ten tzw. Dzień Zwycięstwa
Lamenty zwycięstwa
W Mińsku Mazowieckim główne uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej odbyły się 6 maja w części wojskowej parafialnego cmentarza. W 129 kwaterach pochowano zwłoki około 150 żołnierzy i partyzantów. W imieniu organizatorów – starosty mińskiego Antoniego Tarczyńskiego i powiatowej rady ds. kombatantów program poprowadził Artur Piętka z Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku, witając m.in. poczty sztandarowe związków kombatanckich, starostę, wójtów i burmistrzów, dowódców i przedstawicieli jednostek wojskowych garnizonu mińskiego, kierowników służb mundurowych oraz młodzież szkolną i przybyłych mieszkańców.
Modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy polskich – obrońców ojczyzny – poprowadził ksiądz kapelan płk Andrzej Molendowski. Przemawiając, burmistrz Marcin Jakubowski podkreślił poświęcenie i heroizm żołnierzy, którzy przelali krew i oddali życie za ojczyznę. Apel poległych poprowadził mjr Wojciech Maj z udziałem kompanii z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Barczącej pod dowództwem kpt. Adama Dworaka. Trzykrotna salwa karabinowa była honorem wojskowym za wojenne trudy i znoje spoczywających tu żołnierzy.
Na mogiłach żołnierskich i partyzanckich złożono kwiaty. Wiązankę na symbolicznym grobie komendanta obwodu AK „Mewa” i „Kamień” Ludwika Wolańskiego ps. „Lubicz” złożył starosta Tarczyński, zaś burmistrz Jakubowski – na symbolicznym grobie Janka Paruzela ps. „Wilk”, bohaterskiego gońca AK. Przewodniczący powiatowej rady kombatantów por. Michał Wasilewski ze Związku Kombatantów RP i BWP, angażując młodzież szkolną i harcerzy z 14. DH z Ptaków, zadbał, żeby kwiaty i znicze znalazły się na każdej mogile wojskowej.
Druga część uroczystości o charakterze artystycznym odbyła się w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, gdzie dyrektorem jest Małgorzata Beczek. Tutaj młodzież z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II pod opieką wicedyrektor Aleksandry Wróbel zaprezentowała interesujący program słowno-muzyczny. Były wiersze i pieśni wojenne oraz żołnierskie. Wyświetlono także urywki filmów wojennych z okresu wojny obronnej w 19 39 roku, powstania warszawskiego i operacji berlińskiej. Młodzież szkolną do występów przygotowały Ewa Borkowska – nauczycielka historii i Magdalena Jakubowska – nauczycielka muzyki.
Na zakończenie M. Wasilewski rozdał dyplomy uznania dla przedstawicieli szkół za kultywowanie pamięci o obrońcach ojczyzny, a starosta Tarczyński podziękował wychowawcom i młodzieży za doskonały program patriotyczny. Jednak w całości mińskich obchodów, co jest zgodne z rzeczywistością, przebijała raczej polska tragedia, a nie zwycięstwo.
Numer: 2011 20 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ