Mińskie Libros Lege 2011

Polskę i Amerykę łączą przeróżne przedsięwzięcia, mające na celu zbliżyć te kraje do siebie. Wśród wielu działań znajduje się konkurs głośnego czytania Libros Lege, któremu patronuje marszałek województwa mazowieckiego. W tym roku odbył się już po raz czwarty i nie zabrakło w nim mińszczan, którzy pod koniec kwietnia walczyli w etapie powiatowym

Marzenie o Chicago

Mińskie Libros Lege 2011 / Marzenie  o Chicago

Celem konkursu jest rozwijanie nawyku czytania, uczenie się słuchania i rozumienia czytanego tekstu oraz poznawanie innych kultur poprzez literaturę. Laureaci będą mogli zaznajomić się z nią również w praktyce, bo nagrodą główną jest tygodniowy pobyt w Chicago dla 5 zwycięzców – 3 z Mazowsza i 2 z samej Warszawy. Dwa lata temu miejsce w samolocie do Ameryki wyczytała sobie mińszczanka Oliwia Karpińska, która w finale zajęła II miejsce. Teraz przed taką szansą stoją kolejni czytelnicy mińskiej biblioteki, którzy przebrnęli przez etap powiatowy.
Co trzeba było zrobić, żeby wygrać? Wystarczyła znajomość angielskiego i szczypta odwagi, by na głos przeczytać fragmenty książek. Obowiązkowo musiało to być „Życie na Missisipi” Marka Twaina, a dodatkowo wybrać trzeba było jedną lekturę z zestawu narzuconego przez organizatorów, w którym znalazł się m.in. „Moby Dick” oraz „Ostatni Mohikanin”. Uczestnicy mogą liczyć na uczciwą konkurencję, bo z konkursu wykluczono profesjonalistów, absolwentów szkół anglojęzycznych oraz poprzednich laureatów Libros Lege.
Podczas mińskiego etapu również nie było łatwo, bo jury przepytywało uczestników z całości obu lektur, a nie tylko z ich fragmentów. Znalazło się 7 odważnych, którzy podjęli się zadania i poddali ocenie Małgorzaty Sulewskiej (tłumaczki i byłej pracownicy nowojorskiego „Nowego Dziennika”), Janinie Leśniewicz (anglistki i tłumaczki przysięgłej) oraz Karoliny Marcinkowskiej. Najpopularniejsza była fantastyka, czyli nowela „Do Androids Dream of Electric Sheep?” Philipa Dicka. Jury najbardziej zachwycił Mikołaj Piątek, który oprócz Twaina wybrał sobie „Szkarłatne godło odwagi” Stephena Crane’a. Na srebro natomiast zasłużyła Paulina Kozak, która urzekała fragmentem „Wieku niewinności” Edith Wharton, a brąz przypadł Martynie Gałązce właśnie za fantastyczną nowelę P. Dicka.
Mińscy laureaci o wyjazd do Chicago powalczą w finale, który odbędzie się 21 maja w Bibliotece Publicznej w Warszawie. Tam swoje umiejętności anglojęzyczne skonfrontują z talentami czytelników z 6 innych bibliotek z Mazowsza. W tym czasie po drugiej stronie Atlantyku Amerykanie będą łamać sobie język na polskich lekturach. Mają niełatwe zadanie, bo zmagają się m.in. z Prusowską „Lalką” i Sienkiewiczowskim „Panem Wołodyjowskim”. Ciekawe, czy taki dobór książek nie wystraszy uczestników i czy wielu jest takich, którym marzy się wyjazd do Polski, tak samo jak naszym do Chicago.

Numer: 2011 20   Autor: (jk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *