Branżówka Co słychać?

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawę deregulacyjną. Zamiast 220 różnych zaświadczeń będziemy składać stosowne oświadczenia. Pozwoli to nie tylko sprawniej załatwiać urzędowe formalności, ale również przyniesie oszczędności w wysokości ok. 6 mld złotych

Wesprą finansowo

Państwo powinno ufać obywatelom, dlatego zaświadczenia zamieniamy na oświadczenia. Zmniejszamy również liczbę zezwoleń i rejestrów w działalności firm – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, którego resort przygotował pierwszy pakiet ustaw deregulacyjnych, podpisany przez prezydenta.
Następny rządowy projekt zmniejszania biurokracji jest opracowywany. Celem ustawy jest zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, liczby zezwoleń rejestrów, a także ułatwienie dostępu do wykonywania tzw. wolnych zawodów. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca nie będzie musiał składać zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS – wystarczy tylko numer rejestrów. Minister Pawlak podkreślił, że na samych zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet ćwierć miliarda złotych.
Nie będzie również obowiązku okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach. Przeciętny Kowalski będzie mógł złożyć oświadczenia o dochodach czy uczęszczaniu dziecka do szkoły (w przypadku ubiegania się o świadczenia rodzinne), oświadczenie o niekaralności czy o wielkości gospodarstwa rolnego. Będzie również możliwość składania kopii świadectw, dokumentów potwierdzających wykształcenie, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów czy urzędowo poświadczonych kopii. Obywatel zadeklaruje jednocześnie, że jest świadomy kar, które grożą za składanie nieprawdziwych informacji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje drugi pakiet deregulacyjny i kolejne uproszczenia m.in.: skrócenie terminu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni, wydłużenie terminu na zapłacenie podatku VAT w imporcie, umożliwienie występowania do Ministerstwa Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dofinansowane kolektory
Aby uzyskać premię termomodernizacyjną lub wsparcie na zakup bądź montaż kolektorów słonecznych, trzeba zaciągnąć kredyt. Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska zakłada, że dofinansowanie inwestycji ekologicznych dotyczy już nie tylko kolektorów słonecznyc, a modernizację gospodarstwa nie trzeba finansować kredytem. Państwo wspiera inwestorów również w innych energooszczędnych działaniach lub modernizacjach ekologicznych. Dotacje możena więc uzyskać na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków czy instalację pompy ciepła. Również planując prace termomodernizacyjne, można ubiegać się o dofinansowanie z gmin. Do listy prac objętych wsparciem zaliczają się również ekologiczne prace związane z usuwaniem azbestu.

Numer: 2011 20





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *