W Siennicy
Czas zmienia ludzi i potrzeby. Określenie to sprawdza się także w stosunku do budowy odcinka drogi powiatowej nr 36254 Dębe Wielkie Małe - Starogród pomiędzy Borówkiem w gminie Latowicz a Starogrodem w gminie Siennica w latach 2004-2006
Sukces nieskończony
Wtedy inicjatorem budowy była gmina Latowicz, bo dzieci borowskie chodziły do szkoły w Starogrodzie i wszyscy korzystali z tamtejszego przystanku PKS, jadąc w kierunku Siennicy lub Parysowa. Dzięki zabiegom wójta Bogdana Świątka-Górskiego udało się przy dużym zaangażowaniu mieszkańców wspólnie ze starostwem powiatowym wybudować ponad kilometr drogi asfaltowej, ale tylko do granic z gminą Siennica. Końcowy odcinek, około 700 m bieżących, pozostał niezmieniony. W dalszym ciągu trzeba brnąć po błocie, dołach i kałużach. Wtedy gmina Siennica nie była zainteresowana partycypacją w kosztach budowy tej drogi, pomimo że znajduje się przy niej starogrodzki cmentarz parafialny i aż się prosiło, aby przed nim zapanował porządek uliczny, a nie doły i wertepy. Obecnie zmieniła się sytuacja z komunikacją publiczną do Starogrodu. PKS ograniczył kursy, co spowodowało trudności z powrotami do Starogrodu w porze wieczorowej. Problem na kwietniowej sesji podniosła sołtys Starogrodu Bogusława Kulka (na zdjęciu). Przedsiębiorstwo przewozowe „RAPIT" z Latowicza jest w stanie zapewnić dojazdy do Starogrodu i dalej przez Borówek do Latowicza, ale musi być droga o twardej nawierzchni.
Cmentarz starogrodzki znajduje się na wzniesieniu żwirowym obok drogi Starogród-Borówek, a z drugiej strony są łąki i dolina rzeki Świder. Jest to najbardziej newralgiczne miejsce. W dni pogrzebów bądź świąt zmarłych przyprawia to odwiedzających o dodatkowe żale, a niekiedy i przekleństwa. Trzeba, aby władze powiatowe jako właściciel drogi i gmina Siennica jako główny użytkownik zainteresowały się problemem, bo nie może być odcinków dróg "niczyich", które blokują ważne połączenia pomiędzy miejscowościami. Na razie pozostają w dalszym ciągu pytania - kto i kiedy dokończy drogę powiatową pomiędzy Borówkiem i Starogrodem?
Numer: 2011 18 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ