Gotowi do zmian (2/11)

0 tym, że rynek pracy ubogi jest w specjalistów, których potrzebują firmy, nie tylko lokalne, można było się przekonać na ostatnim forum pracodawców. Zawodowców mińskim przedsiębiorcom od lat zapewnia ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, która proponuje absolwentom gimnazjów kształcenie zawodowe. Od 2010 roku o zawodowców zaczęło dbać również Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku, które jest liderem projektu „Gotowi do zmian - młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Kształcą zawodowców

Gotowi do zmian (2/11) / Kształcą zawodowców

Projekt „Gotowi do zmian" to nie jedyny w powiecie program finansowany przez Unię Europejską. W zeszłym roku po unijne dotacje sięgnął janowski Zespół Szkół Agrotechnicznych, tworząc „Szkołę Kariery", oraz miński Mechanik, który zadbał o podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Poza nimi ze środków EFS korzystał także Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie oraz mińska poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Czym więc aktualny projekt realizowany przez CKU, a koordynowany przez Małgorzatę Wachowicz i Marcina Sawickiego różni się od pozostałych?
Realizacja projektu „Gotowi do zmian - młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy" stwarza możliwość bezpłatnego uczestnictwa młodzieży w programie edukacyjno-zawodowym zwiększającym w przyszłości ich szanse na rynku pracy. W 2011 roku bierze w nim udział 100 uczniów trzecich klas technikum ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu mińskiego. Są to podopieczni Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Janowie.
Projekt zawiera wiele zadań. Na uczestników czekają m.in. wyjazdy edukacyjno-integracyjne, praktyki zawodowe oraz zajęcia pozalekcyjne z zawodowego języka angielskiego i przygotowujące do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W kwietniu w ramach zajęć uczestnicy tegorocznej edycji projektu poznawali specjalistyczne oprogramowanie AutoCAD, a kelnerzy i ekonomiści na specjalnym kursie odgadywali tajemnice obsługi kas fiskalnych.
Walorem tych zajęć, poza wiedzą merytoryczną, jest kompetentna kadra dydaktyczna wyłoniona przez lidera projektu Joannę Kowalską
Artykuł współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- dyrektora CKU. Przyszłych techników budownictwa kształcą nauczyciele Budowlanki - Tomasz Szuba i Renata Daśko, która wraz z Adamem Trześkowskim dba również o wykształcenie przyszłych drogowców. Wiedzę informatyczną uczestnikom projektu również przekazuje duet pedagogiczny z Królówki, czyli Marcin Widerski i Zbigniew Daśko, który wraz z Jolantą Piskorz zaopatrza w wiedzę teoretyczną i praktyczną przyszłych kelnerów. Wykształcenie techników architektury krajobrazu i agrobiznesu wzięli na swoje barki nauczyciele z janowskiego ZSA. Architektów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przygotowuje Teresa Dawydko i Jarosław Gut, natomiast agrobiznesmenami zaopiekowała się Anna Niewińska wspólnie z Jarosławem Wachowiczem. Elektronicy i technicy pojazdów samochodowych to już domena mińskiego Mechanika. Tam uczestnikom projektu wiedzę przekazuje Said Bouchiker i Krzysztof Ostrowski oraz Michał Abramowski i Jarosław Wachowicz. Przyszłych ekonomistów natomiast wzięła pod swoje skrzydła Katarzyna Wocial z Ekonomika, w którym odbywają się również zajęcia z zawodowego angielskiego, prowadzone przez Halinę Golubowską-Sipowicz. Co więcej, ze wszystkimi uczestnikami projektu spotyka się Sylwia Trzaska - doradca zawodowy z PUP. W trakcie tych zajęć uczniowie korzystają z testów kompetencyjnych rozpoznających ich predyspozycje do pracy w konkretnych zawodach.
„Gotowi do zmian" to projekt zapewniający uczestnikom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. W tym celu odbywają się zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania technicznego. O część nowoczesnego sprzętu zadbało CKU, które w zeszłym roku zakupiło cztery zestawy multimedialne (laptopy, projektory, ekrany zdalnie kierowane oraz oprogramowanie techniczne AutoCad z licencjami).
Zajęcia mają więc sprawić, że ich uczestnicy, czyli przyszli maturzyści, staną się bardziej atrakcyjni i konkurencyjni na rynku pracy. Czy tak jest naprawdę? O tym przekonali się już zeszłoroczni beneficjenci, którzy kadrze pedagogicznej nie szczędzili miłych słów, a sam projekt bardzo chwalili. Miejmy nadzieję, że i w tym roku program „Gotowi do zmian" zyska uznanie jego uczestników.

Numer: 2011 18   Autor: (jk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *