W Mińsku
- Kształcenie językowe jest narzędziem służącym wzajemnemu poznaniu, budowaniu tolerancji pomiędzy różnymi narodami i istotnym elementem wspomagającym ochronę europejskiego dziedzictwa językowo- kulturowego - mówili uczniowie Dąbrówki podczas piątkowej uroczystości Europejskiego Dnia Języków
Językiem do Europy
Rada Europy przy współudziale Komisji Europejskiej oraz UNESCO ustanowiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Języki otwierają drzwi do Europy oraz Bogactwo języków - bogactwem Europy, to hasła wspierające ten dzień.
Znajomość języków pomaga ludziom podróżować i nawiązywać przyjaźnie, rozumieć i doceniać innych oraz daje szansę lepszej pracy, awansu i wyższych zarobków – przekonywali podczas spotkania przedstawiciele SKE „Euro- Dąbrówka”, podopieczni Teresy Romaszuk i Katarzyny Trojanek. Obywatele Unii Europejskiej mają prawo mieszkać i pracować w każdym kraju Unii. O wiele łatwiej korzystać z tego prawa, jeżeli znamy język kraju lub regionu, do którego chcemy się udać.
- Najmniejsze zainteresowanie nauką języków wykazują Brytyjczycy, Irlandczycy, Portugalczycy i dobrze byłoby w tym niechlubnym gronie się nie pokazywać - przestrzegali uczniowie Dwójki. 53% obywateli UE posługuje się językiem obcym, 20% zna więcej niż jeden, a w szkołach Europy młodzież uczy się angielskiego (89%), niemieckiego (43%) i francuskiego (32%). Na naukę języków nigdy nie jest za późno i istnieje wiele skutecznych metod nauczania. Telewizja i radio, Internet, samodzielne kursy, z wykorzystaniem książek, kaset i płyt CD oraz cierpliwość i motywacja, to przekazane tego dnia sposoby na sukces. Tych bardziej leniwych do nauki języków zachęcali prawdziwy Anioł oraz Michał i Maciek, rozśpiewani uczniowie klasy IIIh. Efektów w nauce życzyli wicedyrektorzy, Jolanta Prus oraz Sławomir Domański. Pod koniec spotkania uczniowie Dąbrówki podziwiali finalistów Miejskiego Festiwalu Piosenki i Poezji Obcojęzycznej.
Numer: 2005 41 Autor: (ret)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ