Branżówka Co słychać?

Idea ochrony środowiska oraz aspekt oszczędności energii przemawiają za tym by projektować i budować domy energooszczędne. Wprowadza się technologie i rozwiązania, które pozwolą zredukować koszty związane z ogrzewaniem czy też przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zakup katalogowego projektu domu energooszczędnego to wstęp do zminimalizowania przyszłych kosztów eksploatacyjnych

Buduj oszczędnie

Z jednej strony to architekci i konstruktorzy domów w coraz większej mierze zwracają uwagę na energooszczędność budynków, z drugiej zaś zmiany w przepisach budowlanych wymuszają projektowanie domów, które zapewnią inwestorom oszczędności w postaci mniejszych rachunków za prąd. Już na etapie projektowania muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania, które pozwolą na wybudowanie domu energooszczędnego, który uzyska wysoką klasę energetyczną. Wśród tych rozwiązań powinny znaleźć się takie instalacje jak: kolektory słoneczne czy pompa ciepła. Podstawowym elementem gwarantującym największe zyski energetyczne jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Pierwszym krokiem w projektowaniu domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniej działki pod budowę. Zorientowanie bryły budynku w kierunku południowym pozwoli wykorzystać energię słoneczną, zaś odpowiednie rozmieszczenie naturalnej roślinności to osłona przed wiatrem w czasie zimy i ochrona przed przegrzewaniem latem. Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta. Chodzi o to, aby uzyskać jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych (łącznie z podłogą na gruncie) do kubatury ogrzewanej części budynku, czyli jak najmniejszą powierzchnię, przez którą będzie uciekało ciepło zużywane do ogrzewania domu.
Zastosowanie zwartej bryły domu w połączeniu z buforowym układem pomieszczeń w budynku energooszczędnym może przynieść 10-15% oszczędności energii i pieniędzy. Opłaca się zatem zrezygnować z uatrakcyjniania architektury domu energooszczędnego podcieniami, wykuszami czy lukarnami. Prosta i zwarta bryła to mniejsze straty ciepła i niższe koszty eksploatacji domu. Należy tak usytuować pomieszczenia, by od północy znalazły się jedynie te o funkcji pomocniczej – na przykład schowki, garderoba, pomieszczenie techniczne czy garaż. Przeszklenia od strony południowej zmniejszą zapotrzebowanie na energią do ogrzewania i oświetlenia. Dlatego więc projekty domów energooszczędnnych muszą uwzględniać pasywne zyski z energii słonecznej.
Dom energooszczędny powinien być wybudowany na planie prostokąta, z prostym, dwuspadowym lub najlepiej jednospadowym dachem. Bez wykuszy, lukarn i balkonów, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. W projekcie dachu należy uwzględniać rozmieszczenie kolektorów słonecznych.
Projekty domów energooszczędnych muszą zawierać ściśle określone parametry energetyczne. Ważna jest odpowiednia izolacja termiczna przegród zewnętrznych oraz eliminacja mostków cieplnych. Okna i drzwi muszą być umieszczone w warstwie termoizolacji, a nie na krawędzi muru nośnego. Odpowiedni projekt domu energooszczędnego powinien zawierać nie tylko powyższe rozwiązania, ale także wskazywać materiały budowlane, jakich powinniśmy użyć do budowy domu. Dom energooszczędny można zbudować w każdej technologii, jednak najbardziej efektywne wykorzystanie biernych zysków ciepła ma miejsce w tradycyjnej, murowanej technologii ścian budynku. Energia słoneczna jest akumulowana w konstrukcji budynku w ciągu dnia, a oddawana w nocy. Zaletą takiej technologii jest to, że budynki nie nagrzewają się intensywnie przez lato.

Okna
modyfikowane
Systemy okienne ograniczające znacząco starty energii w budynkach to nowe korzyści, które oferuje Aluplast. Zaproponowany przez Aluplast koncept energeto jest nowym kierunkiem w myśleniu o energooszczędności okien. Pomysł ten wiąże się z wyeliminowaniem stosowanych dotychczas w profilach wzmocnień stalowych, które powodowały pogorszenie ich termiki. Dzięki kombinacji dwóch innowacyjnych technologii: wklejania szyb w profile (bonding inside) oraz zastosowaniu specjalnych wzmocnień Ultradur High Speed (powerdur inside) otrzymuje się okno o ponadprzeciętnych właściwościach.
Wyeliminowanie wzmocnień stalowych pozwala na likwidację mostków termicznych i uzyskanie współczynnika przenikania ciepła profili Uf = 1,0 W/m²K. Wąska szerokość zestawu, zaledwie 107 mm, umożliwia efektywne wykorzystanie energii słonecznej i zapewnienie większego dopływu światła do pomieszczeń. Dzięki klejeniu szyb z profilem okna cechuje natomiast zdecydowanie większa stabilność, jak również odporność na włamanie.

Numer: 2011 15   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *