W mińskiej gminie

Nieważne, że skończył się Rok Chopinowski, bo muzyka wielkiego kompozytora jest ponadczasowa. Tak twierdzą w Mariance, gdzie z Fryckiem szkoła witała wiosnę. A zaraz po uczcie muzycznej zaprosiła zespoły teatralne z mińskiej gminy na baśniowy dzień teatru. To były dwie najpiękniejsze uczty duchowe tej wiosny, ale – jak zapowiada dyrektor Jolanta Rosołowska – to nie koniec promowania Marianki i to nie tylko wśród mieszkańców mińskiej gminy

Marianka wabi kulturą

W mińskiej gminie / Marianka wabi kulturą

Prawdziwą ucztę muzyczną przeżyli wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie na powitanie wiosny z Chopinem w Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Hallera w Mariance. W niedzielne popołudnie 20 marca w pięknej wiosennej scenerii, przy tłumnie zgromadzonej publiczności słychać było dźwięki utworów wyczarowanych przez sześciu uczniów szkoły w Mariance: Martynę Rokitę, Katarzynę Matejko i Paulinę Zając na fortepianie, Marię Paszkowską i Rafała Smolińskiego na skrzypcach, Karolinę Książek na gitarze oraz gości, czyli uczniów szkoły artystycznej w Mińsku Mazowieckim z Pauliną Rzewuską na czele. Każdy wykonawca został obdarowany różą, a koncert prowadził sam Stanisław Woźnica, który ciekawie przybliżał zgromadzonym postać Chopina.
Wiosenny koncert miał szczególny wymiar, bo jedna z utalentowanych uczennic Martyna Rokita będzie reprezentowała szkołę w... Paryżu. Dziewczynka będąc na przesłuchaniach pianistycznych w Krakowie została wytypowana do kolejnego etapu w stolicy Francji. Dyrektor Jolanta Rosołowska pogratulowała jej osiągnięć i życzyła przeżycia wspaniałej muzycznej przygody. Z nieukrywanym zachwytem dziękowała organizatorom i artystom przewodnicząca rady gminy Jolanta Bąk, a eleganckie niedzielne popołudnie wszyscy zebrani zakończyli miłymi wspomnieniami przy kawie i pysznym torcie.
Kilka dni później, w przeddzień dnia teatru w Mariance odbył się już piąty gminny przegląd teatrzyków szkolnych. Tę teatralną tradycję rozpoczął poprzedni wójt Sylwester Dąbrowski i – jak się okazuje – kontynuuje ją również obecny włodarz gminy.
W przeglądzie udział wzięły grupy teatralne z klas 0-III. Zamienie wystawiło „Królewnę Śnieżkę i pięciu krasnoludków”, Stara Niedziałka rzecz o pomieszanych bajkach, a Stojadła kota w butach.
Wyżej mierzyli mali artyści z SP w Brzózem prezentując spektakl „Zupa żółwiowa – czyli rzecz o Unii Europejskiej”, janowianie pokazali dzieci-śmieci, natomiast gospodarze dochodzili „Kto powiedział miau?”. Starsze grupy teatralne z klas IV-VI to Stojadła z „Nadąsaną gąsiennicą”, Stara Niedziałka z „Adamem i Ewą”, Brzóze rozstrzygający kwestię „Jak wyginęli królewicze?” oraz idąca jeszcze dalej Marianka z pytaniem „Jak wyginęli prawdziwi królewicze?”.
Zebranych widzów zachwycała scenografia kolejnych przedstawień oraz gra małych aktorów, ale i tak wszyscy czekali na nagrody. Jury najwyżej oceniło przedstawienia z Starej Niedziałki i Marianki w kategorii klas IV-VI, zaś z młodszych najlepszy był Janów również z Marianką.
Szczególny talent aktorski zauważono u Bartosza Kosobudzkiego z Marianki, Julii Kulbackiej ze Starej Niedziałki, Jagody Zawadzkiej z Janowa, a także Klary Mazurek, Karoliny Książek i Martyny Rokity z Marianki oraz Natalii Gańko z Brzózego, Patrycji Siwek z Zamienia i Laury Kulbackiej z Niedziałki. Wszystkie zespoły oraz wyróżniający się aktorzy otrzymali od wójta Piechoskiego pamiątkowe statuetki. Tradycyjnie też wszyscy uczestnicy przeglądu pojadą w nagrodę do Teatru Syrena w Warszawie.
Odnowiona, położona wśród lasu i niedaleko zalewu szkoła w Mariance chce służyć nie tylko dzieciom z gminy. Dyrektorka ma obecnie 83 uczniów i 15 przedszkolaków, których koszt kształcenia jest znacznie wyższy od subwencji oświatowej. Dlatego też liczy na młodych mińszczan, którym nie w smak edukacyjne molochy. Ma szansę, bo to niedaleko od miasta, ale jeszcze sporo przed nią pracy, by nieśmiałe zachęty sprawdziły się w praktyce.

Numer: 2011 14   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *