Pałacowa maska 2011

O Tomaszu Karolaku – aktorze z Mińska Mazowieckiego nikomu mówić nie trzeba. To jednak nie jedyna teatralna perełka, którą skrywa mińska ziemia, o czym co roku przypomina Miejski Dom Kultury. Organizowana przez niego „Pałacowa maska” jest dowodem na to, że powiat obfity jest w teatralne talenty, które depczą po piętach zawodowym aktorom. Tak było i tym razem

Wygrali bez słowa

Pałacowa maska 2011 / Wygrali bez słowa

Teatralne zmagania tradycyjnie już trwały 3 dni. Przez pałacową scenę przewinęło się około 350 młodych aktorów z 29 zespołów. Królowali głównie mińszczanie, chociaż swoich reprezentantów miały także: Dębe, Dobre, Halinów, Lipiny, Mrozy, Siennica, Sulejówek oraz Wielgolas. Oceniało ich profesjonalne jury z aktorem Sebastianem Skoczeniem w składzie.
Pierwszy dzień należał do uczniów szkół podstawowych. Na scenie pojawiła się Królewna Śnieżka z czterema krasnoludkami, a także król Popiel z nowej wersji Myszeidy Ignacego Krasickiego. Grupy przedstawiły także baśń o panowaniu zdrówka, o czarodziejskich słowach i historię pewnego konkursu. Złotej maski broniły Kryształki z Dąbrówki, które w zeszłym roku rozkochały w sobie jury przedstawieniem o ludziach i brzydkim kaczątku. W tym roku postawili na wątek mniej baśniowy i pokazali warsztat teatralny od kuchni, czyli próbę generalną na 5 minut przed premierą. Może popełnili błąd, bo mimo rewelacyjnej gry aktorskiej, jury wolało bajkę. Pałacowa maska powędrowała więc do Szósteczki za nowoczesną i komediową wersję Czerwonego Kapturka, którą wyreżyserowała Hanna Gorzałka. Co więcej, Elwira Kwiatkowska z tego zespołu – odtwórczyni głównej roli otrzymała zasłużone wyróżnienie za najlepszą kreację aktorską. Drugie miejsce przypadło Niepublicznej SP w Lipinach za przedstawienie o bagienku, a brąz otrzymali uczniowie SP w Dobrem za historię złodziejki Felicji.
Drugiego dnia pałacową scenę opanowali gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. Było poważnie, romantycznie i wesoło. Nie zabrakło również występów kabaretowych. Zobaczyć można było m.in. imieniny pana dyrektora czy pustynię uczuć, a także Balladynę, Dulską oraz Romea i Julię. Wśród tłumu utalentowanych, młodych aktorów znalazła się prawdziwa perła - zespół „MIM” z warsztatu terapii zajęciowej Caritas diecezji warszawsko-praskiej w Mińsku. Wprowadzili wszystkich zebranych w zachwyt pantomimą Liber Vitae, czyli Księga życia. W kilku niemych etiudach powiedzieli więcej niż inni aktorzy. Wygrali (całkowicie zasłużenie), nie wypowiadając ani jednego słowa. A za rolę narodzonego człowieka na uwięzi członkini zespołu Elżbieta Gałązka otrzymała wyróżnienie. Mimodramę wyreżyserowała Agnieszka Sawka.
Pozostałe miejsca należały również do mińszczan. Zdobyli jej uczniowie GM-2, którzy przedstawili spektakl „Nasze życie” oraz „Wdowy”. Już poza podium, ale z wyróżnieniem, znalazł się Kabaret Okazjonalny z dębskiego gimnazjum z przedstawieniem „Romeo i Julia” oraz odtwórca głównej kobiecej roli – Mateusz Proczek. Uznanie jury zyskał także uczeń mińskiego Ekonomika - Przemysław Broniarek, grający woźnego w przedstawieniu „Imieniny Pana dyrektora”.
O Pałacową maskę walczyły też przedszkolaki. Tłumnie pojawiły się trzeciego dnia przesłuchań, przedstawiając głównie bajki. Kopciuszka oraz Jasia i Małgosię obejrzeć można było aż dwa razy – w różnych wykonaniach. Nie zabrakło Brzydkiego Kaczątka, Kota w butach i Małych trzech świnek. Pojawiła się również historia zapomnianej szafy czy opowieść o kapryśnej Amelce i przedstawienie do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Teatralne trofeum zdobyły Morskie opowieści, odegrane przed podopiecznych niepublicznego przedszkola „Chatka Puchatka”. Wygrany zespół przygotowała Joanna Banasiak.
Wśród najmłodszych także posypały się wyróżnienia. Otrzymała je Kamila Milewska z Klubu Malucha, grająca Babę-Jagę w Jasiu i Małgosi, a także Damian Szostak (PM-1) za rolę taty w „Kapryśnej Amelce”.
Wszyscy laureaci musieli jeszcze raz pokonać teatralną tremę na finale powiatowym w sobotę 19 marca. To dobra rozgrzewka przed etapem regionalnym w Siedlcach, gdzie będą reprezentowali powiat miński w walce o Srebrną maskę. Trzymamy kciuki.

Numer: 2011 14   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *