Powiat ratowniczy

Minister zdrowia Ewa Kopacz zatwierdziła plan, zgodnie z którym reorganizacja systemu ratownictwa będzie przebiegała dwuetapowo. Od 1 lipca 2011 r. Mazowsze zostanie podzielone w okresie przejściowym na 29 rejonów operacyjnych, z których powiat miński otrzymał nr 27. Nowy plan zwiększa też liczbę miejsc wyczekiwania karetek, dzięki czemu skróci się czas ich dojazdu do pacjentów. Ale od lipca 2012 r. ma być tylko 9 dyspozytorni ratowniczych, a docelowo tylko pięć – w Warszawie, Radomiu, Płocku, Ostrołęce i Siedlcach

Wrócimy do Siedlec

Powiat ratowniczy / Wrócimy do Siedlec

Na podstawie zaleceń ministra zdrowia większość wojewodów na początku marca zmodyfikowała swoje plany ratownictwa tak, aby możliwe było przeprowadzenie procedur NFZ i uwzględnienie nacisków lokalnej władzy, czego nie ukrywał wojewoda Jacek Kozłowski.
Ale statusu quo nie zostawił. Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych z dotychczasowych 43 do 29 oznacza równoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości będą przyporządkowane do rejonów według najszybszego dojazdu, natomiast zwiększenie liczby karetek dziennych przy zmniejszeniu nocnych, pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów. Zwiększona ma być również liczba miejsc wyczekiwania zespołów o 20 w ramach tej samej liczby karetek (188).
Plan zakłada również zmniejszenie liczby dyspozytorni medycznych – początkowo do 29 rejonów. Następnie, ich liczba spadnie do 9 w nowych rejonach operacyjnych, a docelowo tylko do 5 w stolicach byłych województw. Za to – jak uzasadniają służby wojewody – każdy punkt odbioru zgłoszeń dysponować będzie znacznie większą liczbą zespołów ratowniczych. Ma to ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty, a to z kolei pozwoli na znacznie lepszą koordynację i działania operacyjne w przypadku, między innymi, zdarzeń wymagających większej liczby zespołów.
Planuje się również zwiększenie wykorzystania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwłaszcza do wypadków w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy jest wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc lądowania śmigłowców. Każda dyspozytornia dysponować będzie spisem lokalizacji przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców stacjonujących również w sąsiednich województwach. Na Mazowszu funkcjonują obecnie dwa eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku.
Przygotowując plan brano pod uwagę m.in. wskaźnik jednego ZRM na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią ilość wyjazdów przypadających na jeden zespół ratownictwa medycznego w latach 2008-2010 z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów ratownictwa medycznego niezgodnie z ich przeznaczeniem jak transporty międzyszpitalne lub świąteczna pomoc lekarska zamiast nocnej.
Jak widać z zamierzeń wojewody powiat miński będzie stanowił jeden ZRM czyli Zespół Ratownictwa Medycznego. W samym Mińsku Mazowieckim będzie się mieścił specjalistyczny ZRM (2 zespoły z lekarzami), a w Kałuszynie – podstawowy ZRM, czyli miejsce wyczekiwania zespołu ratowników.
Po 1 lipca 2012 r. nic się u nas nie zmienia, ale co będzie w ramach docelowej reorganizacji – do końca nie wiadomo. Wydaje się jednak, że wrócą byłe województwa. Przynajmniej w formie ratowniczej.

Numer: 2011 13   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *