Mińsk Mazowiecki historyczny

W niedzielę 20 marca 2011 roku obchodzono w Mińsku Mazowieckim tradycyjnie ułańskie święto. Głównym organizatorem imprezy było Towarzystwo Pamięci 7. PUL im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego wspomagane przez SP-1, Muzeum Ziemi Mińskiej i MDK

Ułani z cekaemem

Mińsk Mazowiecki historyczny / Ułani z cekaemem

Podczas mszy modlono się za poległych i zmarłych żołnierzy pułku. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii ks. dziekan Dariusz Walicki, a prezes Towarzystwa Pamięci 7. PUL Andrzej Osiński w swoim wystąpieniu przypomniał, że w bieżącym roku przypada 90. rocznica udekorowania sztandaru 7. PUL przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Orderem Virtuti Militari. Jednocześnie zaprosił obecnych na plac przed Pomnikiem Niepodległości na inscenizację wręczenia cekaemu przeciwpancernego, produkcji polskiej, ufundowanego przez uczniów szkoły powszechnej im. Mikołaja Kopernika, która miała miejsce 23 marca 1939 roku w dniu pułkowego święta.
Przed pomnikiem została ustawiona na postumencie replika ciężkiego karabinu maszynowego, którego oryginał został wyprodukowany przez Państwową Wytwórnię Uzbrojenia – Fabrykę Karabinów w Warszawie. Na czas inscenizacji pododdział ułanów zajął miejsce w zwartym szeregu. Po drugiej stronie stali miejscowi dostojnicy i społeczeństwo. Orkiestra dęta pod batutą Marcina Ślązaka odegrała hymn państwowy, proboszcz Walicki poświęcił repliki uzbrojenia, a dyrektor Jan Jaworski (w jego rolę wcielił się obecny dyrektor SP-1 – Tomasz Ciechański) przekazał broń dowódcy pułku płk. Leonardowi Łodzi-Michalskiemu, którego zagrał Jerzy Konowrocki – wiceprezes TP 7. PUL. W rolę nauczyciela matematyki Jana Sieczki, który był opiekunem pocztu sztandarowego w trakcie ceremonii sprzed 72 laty, wcielił się współczesny nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Cyran. Czteroosobowa sekcja ułańska odebrała ufundowany ckm. Przy tej okazji znany rekonstruktor broni pancernej por. inż. Zbigniew Nowosielski z Ptaków koło Siennicy ufundował replikę karabinu przeciwpancernego „wz. 35 Ur”. Karabin odebrał wachmistrz Andrzej Gruba – aktywny działacz Towarzystwa Pamięci 7. PUL.
Ponieważ w każde pułkowe święto pamiętano o poległych żołnierzach w walkach o niepodległość tak również stało się po 90 latach. Pod Pomnikiem Niepodległości prezes Osiński w towarzystwie burmistrza Jakubowskiego i dyrektora T. Ciechańskiego złożył wiązankę kwiatów, a plutonowy Paweł Szulborski z 10. Pułku Ułanów Litewskich zagrał na trąbce „Ciszę”. Inscenizację zakończyła defilada ułanów w takt marsza7. PUL. Komentatorem uroczystości był znany działacz kultury – Janusz Kuligowski. W uroczystości wzięło udział kilka stowarzyszeń kultywujących tradycje polskiej kawalerii.

Trzecia część uroczystości była spotkaniem w pałacu Dernałowiczów. Tutaj wystąpił chór szkolny z Wiśniewa, który przy akompaniamencie Zofii Kowalskiej na harmonii wykonał szereg pieśni wojskowych i powstańczych. W dowód uznania zasług za podtrzymywanie tradycji Odznaką Pamiątkową 7. PUL zostali wyróżnieni: Andrzej Osiński, Zbigniew Nowosielski i Arkadiusz Orzełowski. W celu poprawienia sytuacji finansowej Towarzystwa została przeprowadzona loteria, w której najcenniejszym fantem była ułańska szabla.
Spośród gości przemówił płk Bolesław Mieszkowski ze Środowiska Polskich Oddziałów Samoobrony przy ZKRPiBWP, dziękując organizatorom za podtrzymywanie pięknej polskiej tradycji ułańskiej. Na sali obecny był także komandor Czerwiński – jeden z synów pułku oraz duża grupa kombatantów AK z Mińska Mazowieckiego i Warszawy. Wszystkim za obecność podziękował prezes Osiński zapraszając na następne uroczystości za rok.

Numer: 2011 13   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *