W Halinowie
Kiedy burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski obejmował urzędowanie 2 grudnia 2010 roku to w swoim przemówieniu liczył również na konstruktywną współpracę z opozycją dla dobra gminy. Po trzech miesiącach urzędowania wyraźnie widać, że tak nie jest. Opozycja zostaje spychana na margines działalności społecznej. Najwyraźniej dało się to zauważyć na VI sesji Rady Miejskiej 4 marca 2011 roku
Bez krzty władzy
Już na początku sesji, w ramach interpelacji i zapytań radnych, radny Marcin Sukiennik z Hipolitowa odczytał pisemny protest skierowany do przewodniczącego rady Marcina Pietrusińskiego. W proteście wnioskodawca zarzuca przewodniczącemu komisji rewizyjnej, radnemu Leszkowi Gelo, łamanie prawa w postaci wyproszenia z posiedzenia komisji jego osoby oraz dyrektora SP w Chobocie Małgorzaty Szklarskiej i nauczycielki Doroty Izdebskiej. Zarzuca także, że nie było nigdzie informacji o dwóch posiedzeniach komisji rewizyjnej – ani na stronie internetowej gminy, ani na tablicy ogłoszeń. Zauważył również, że KWW Adama Ciszkowskiego chce pozbawić opozycję wpływu na to, co dzieje się w gminie, powołując komisję rewizyjną bez udziału przedstawicieli opozycji. W konkluzji Sukiennik zażądał odwołania przewodniczącego Leszka Gelo z tej funkcji. Wiadomym było, że taki wniosek, w sytuacji przewagi 12 radnych klubu proburmistrzowskiego, nie może mieć siły przebicia. Sytuację próbował wyjaśnić radca prawny tłumacząc, że zarówno rada jak i komisja mogą swoje obrady utajniać. Po pięciominutowej przerwie przewodniczący Pietrusiński zarządził głosowanie wniosku Sukiennika. Wynik był do przewidzenia: 2 – za i 10 – przeciw wnioskowi. Pytany w czasie przerwy o zaistniałą sytuację w Chobocie przewodniczący Gelo odpowiedział, że będzie sprawozdanie i będą sformułowane wnioski.
W dalszej części sesji, w dyskusji nad sytuacją szkoły w Chobocie radni doszli do wniosku, że szkoła jest „nie dociążona”, natomiast szkoła w Halinowie jest przepełniona. W głosowaniu postanowili zobowiązać burmistrza do podjęcia działania w kierunku podporządkowania szkoły w Chobocie jako filii szkoły w Halinowie. Czyżby to było sprzątanie po poprzednim administratorze gminy?
Na tejże sesji zmieniono także składy osobowe i ilościowe wszystkich siedmiu komisji merytorycznych rady. Zgodnie z uprawomocnioną uchwałą z III sesji ilościowo każda komisja może liczyć 7 osób. I tym razem dało się zauważyć forsowanie radnych proburmistrzowskich, a eliminowanie radnych opozycyjnych. Przykładem jest Marcin Sukiennik, który nie dostał się do komisji rewizyjnej (4 – za, 9 – przeciw), a znalazł się tylko w komisji ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa, której przewodniczy radny Bogdan Janczarek z Okuniewa. Wynika więc, że opozycja w Halinowie pozbawiona krzty władzy będzie kulą u nogi burmistrza i pozostałych radnych. I tak pewnie będzie dokąd nie nastąpią niesnaski w gronie koalicjantów.
Numer: 2011 12 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ