W Dobrem

Gmina Dobre ma dobrze zorganizowaną ochronę przeciwpożarową. O jej funkcjonowaniu opowiedział radnym, na IV sesji rady gminy 23 lutego br., komendant gminny Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dobrem druh Ireneusz Gałązka, który jest jednocześnie prezesem OSP w Porębach Nowych

Ogniowy raport

W Dobrem / Ogniowy raport

Pożary, klęski żywiołowe i katastrofy towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. We współczesnym świecie rozwój cywilizacji i techniki niesie nowe wyzwania w konieczności przeciwstawiania się różnego rodzaju kataklizmom. Trzeba im zapobiegać i z nimi walczyć. Stąd komenda główna Państwowej Straży Pożarnej stawia przed OSP, oprócz gaszenia pożarów, konieczność ratownictwa drogowego, budowlanego, ekologicznego, medycznego, a nawet chemicznego. Wymaga to wyposażenia jednostek OSP w nowoczesny sprzęt specjalistyczny i odpowiedniego szkolenia strażaków.
Na terenie gminy Dobre działa 9 jednostek OSP, a mianowicie w: Dobrem, Mlęcinie, Rudzienku, Sołkach, Brzozowicy, Nowej Wsi, Czarnogłowiu, Ryni i Porębach Nowych. Wszystkie jednostki są wyposażone w motopompy i samochody strażackie bądź przyczepy gaśnicze. Obecnie taki sprzęt jak agregaty prądotwórcze czy piły spalinowe stały się podstawowym wyposażeniem jednostek przeciwpożarowych. Dwie jednostki – OSP Dobre i OSP Rudzienko należą do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i posiadają pełny sprzęt do ratownictwa technicznego.
Na uwagę zasługuje fakt, że w szeregach gminnego związku OSP skupia się około pół tysiąca członków. Dla przykładu w 2009 roku gminne jednostki OSP wyjeżdżały 76 razy do akcji ratowniczych związanych z życiem i mieniem ludzkim. W działaniach ratowniczych to kadra zawodowa PSP stanowi element dowodzenia, zaś wysiłek zadaniowy wykonują druhowie ochotnicy. Coroczna kontrola oficerów komendy powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim stawia oddział dobrzyński OSP w szeregu przodujących w powiecie. Sprzęt przeciwpożarowy i techniczny jest tutaj należycie obsługiwany i konserwowany, a gotowość operacyjna osiągana w czasie 5 do 7 minut od włączenia systemu alarmowego. Bezsprzecznie dobry poziom bojowy osiągnięty jest dzięki udziałowi strażaków w szkoleniach zawodowo-pożarniczych i sportowych. Oprócz powyższego druhowie OSP wraz ze swoimi sztandarami biorą udział w uroczystościach państwowych i lokalnych, jak: Święto Niepodległości, 3 Maja, Bitwa pod Dobrem, mord w Gęsiance Borowej, a także asystują w świętach religijnych.
Strażacy dbają także o swoje remizy i budynki przeprowadzając wiele prac i remontów własnym wysiłkiem i pracą społeczną. Trzeba wiedzieć, że remizy są ośrodkiem spotkań mieszkańców, a zwłaszcza młodzieży, jak: zabawy taneczne, dyskoteki i gry sportowe np. w tenisa. Jednak główny ciężar finansowy utrzymania OSP ponosi budżet gminy. Na bieżące utrzymanie 9 jednostek OSP na 2011 rok przewidziano kwotę blisko 156 tys. złotych. Są to pieniądze na zakup wyposażenia, wynagrodzenie kierowców – konserwatorów, bieżące remonty samochodów, ubezpieczenia pojazdów i strażaków oraz remonty strażnic. Na uzupełnienie i wymianę sprzętu pożarniczego pozyskiwane są także dotacje z zewnątrz, a między innymi z Zarządu Głównego ZOSP RP, Urzędu Marszałkowskiego, Funduszu Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i innych. Na bieżąco istnieje potrzeba wymiany motopomp pochodzących jeszcze z przed wojny, do których brak jest części zamiennych.
Komendant Gałązka prosił radnych o przychylność finansową i pomoc w pozyskiwaniu subwencji z zewnątrz. Należy nadmienić, że aktualny przewodniczący rady gminy Ryszard Szczurowski jest zastępcą komendanta powiatowego ZOSP RP w Mińsku.
Na zakończenie wójt Radzio podziękował Gałązce i druhom strażackim za pracę i poświęcenie dla społeczeństwa, świadczone w różnych akcjach na terenie gminy.

Numer: 2011 12   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *