Powiat kryminalny

Pod koniec stycznia mińscy stróże prawa podsumowali efekty swojej pracy w ubiegłym roku. Na tle  prezentacji multimedialnej omówili rezultaty działania poszczególnych pionów, współpracy z samorządami lokalnymi oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne. Obiecywaliśmy, że dowiemy się więcej o tym z czym zmagali się stróże prawa, by zapewnić mieszkańcom powiatu spokojny sen

Dumni z policji

Powiat kryminalny / Dumni z policji

Mińska komenda powiatowa, wraz z ośmioma innymi, należy do garnizonu stołecznego. Wśród nich najbardziej bezpieczny jest Grodzisk Mazowiecki, gdzie w ubiegłym roku stwierdzono zaledwie 1764 przestępstwa. Ponad 3 razy więcej pracy mieli funkcjonariusze z Wołomina (5520 wykroczenia), co dało im niechlubne ostatnie miejsce pod względem bezpieczeństwa. Powiat miński, z 3038 wykrytymi przestępstwami, plasuje się tutaj na pozycji szóstej. Jest jednak srebrnym medalistą pod względem wykrywalności – 69,4%. Lepszy, choć minimalnie (69,9%), był jedynie Nowy Dwór Mazowiecki.
Liczba występków w powiecie z roku na rok maleje. W 2005 roku mińscy stróże rozwiązywali aż 4694 kryminale zagadki, a w roku biegłym już o 1656 mniej. Najmniej pracy mieli funkcjonariusze z KP w Mrozach i Dobrem oraz z PP w Kałuszynie. To najspokojniejsze rejony pod względem rozbojów, kradzieży (samochodów i innych), włamań czy bójek. Tego typu wykroczenia piętrzyły się za to w Mińsku, spędzając tamtejszym stróżom prawa sen z powiek. A jakie były efekty ich pracy?
– W 2010 roku osiągnięto wszystkie zakładane progi satysfakcji dotyczące dynamiki i efektywności zwalczania przestępczości w powiecie mińskim – mówił podczas rocznej odprawy zastępca komendanta nadkom. Paweł Winek. Policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zarekwirowali mienie o łącznej wartości ponad 2,7 mln złotych. Zabezpieczyli 607 litrów alkoholu, 7258 paczek papierosów, a także podrabiane ubrania, kosmetyki, artykuły chemiczne, alkohole i opakowania. Jednym z największych sukcesów mińskich stróżów prawa w ubiegłym roku była likwidacja nielegalnej drukarni poligrafii.
Policjanci rozprawili się również z działalnością narkotykową. W 2010 roku zabezpieczono 103 rośliny konopi indyjskiej, 194 gramy marihuany, 28 gramów amfetaminy, 17 tabletek ecstasy oraz 7,5 grama heroiny. Zarzuty posiadania narkotyków usłyszały aż 74 osoby, a 13 podejrzewano o handel tymi środkami. Wobec dilerów sąd 4-krotnie stosował tymczasowe aresztowanie.
Od kilku lat w powiecie mińskim zauważalny jest spadek liczby osób nieletnich dopuszczających się przestępstw. W 2006 roku było ich aż 268, a w ubiegłym roku już o 75 mniej. Wszystko dzięki pracy policjantów z wydziału do spraw Nieletnich i Patologii, którzy brali udział w licznych spotkaniach, turniejach i piknikach, przeprowadzając z młodzieżą i ich rodzicami rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze.
Sukcesami mogą pochwalić się również policjanci z drogówki, dzięki którym na mińskich drogach zrobiło się bezpieczniej. W ubiegłym roku doszło do 294 wypadków (o 101 mniej niż w 2008 roku), w których rannych zostało 396 osób, a śmierć poniosło 25, co daje spadek o kolejno 113 poszkodowanych i 21 ofiar śmiertelnych. Na mińskich drogach patrole sprawowało ponad 16,6 tys. policjantów, którzy wlepili 15 tysięcy mandatów karnych.  Co więcej, zatrzymali aż 165 kierowców i 35 rowerzystów urządzających sobie wycieczki po wypiciu alkoholu.
Podczas rocznej odprawy funkcjonariusze nie zapomnieli podziękować również tym, którzy wspierali ich w pracy. Dofinansowało ich 11 urzędów gminnych, urzędy miasta Halinów, Mińsk i Sulejówek oraz starostwo powiatowe przekazując łącznie prawie 220 tysięcy złotych. Z tej puli 27,5 tys. przeznaczono na wynagrodzenia dla wyróżniających się policjantów, a za resztę zakupiono 4 nowe radiowozy, 3 psy służbowe i specjalistyczny sprzęt. W pracy pomagali im również funkcjonariusze z żandarmerii wojskowej, straży miejskiej, straży pożarnej i straży ochrony kolei, z którymi odbywali wspólne patrole i szkolenia.
Rok 2010 dla funkcjonariuszy z powiatu mińskiego obfitował w sukcesy. Mimo to ciągle im mało i na bieżący rok planują jeszcze zwiększyć skuteczność i intensywność swojej pracy. Miejmy nadzieję, że za 365 dni będą mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami.

Numer: 2011 11   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *