Mińsk Mazowiecki wizaualny

W ostatnim czasie staraniem Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego został wydany zbiór 21 widokówek w kolekcji – „Mińsk Mazowiecki wczoraj i dziś”. Obrazują one dzieje miasta utrwalone na zdjęciach z ubiegłego wieku w skojarzeniu z wyglądem współczesnym

W sepii i kolorze

Mińsk Mazowiecki wizaualny / W sepii  i kolorze

Zestaw otwiera temat kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z jedną wieżą, według negatywu pochodzącego z początku ubiegłego wieku. Kościół ten został przebudowany w latach 1908-1911 i posiada trzy wieże. Obecnie jest to sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej (Hallerowskiej) o jasnych tynkach, a nocą oświetlone iluminatorami. Temat ten znajduje powtórzenie i w innych widokówkach z tej kolekcji.
Przed wojną Mińsk miał wspaniały budynek dworca kolejowego – co jest tematem kolejnych widokówek. Niestety, Niemcy opuszczając miasto w 1944 roku wysadzili między innymi i ten obiekt. Współczesny budynek dworca, oddany do użytku w 1979 roku, przypomina raczej halę targową. Trzecim obiektem widokówek jest wybudowany na rok przed wojną, a obecnie daleko przebudowany, budynek Starostwa Powiatowego przy ulicy Kościuszki.
Szereg widokówek nawiązuje do zabudowy drewnianej z początku XX wieku i okresu międzywojennego w skojarzeniu z powojennym budownictwem blokowym i współczesną modernistyczną zabudową. Ciekawe są także tematy oparte o zachowane zdjęcia, dotyczące pierzei Starego Rynku i współczesną zabudową.
Najdłuższą i najstarszą ulicą, jakkolwiek zmieniającą nazwę, była i jest ulica Warszawska, czyli trakt z Brześcia do Warszawy. Jest to temat kilku widokówek, ponieważ zmianie ulegały budynki, nawierzchnia, most, środki transportu i mieszkający przy niej ludzie. Na widokówkach znajdziemy także obiekty z innych starych ulic, jak np. Nadrzeczna i Piłsudskiego.
Na uwagę zasługuje również budynek restauracji niemieckiej z okresu okupacji przy ul. Daszyńskiego, a obecnie restauracja „Stylowa”. Warto też przyjrzeć się widokówce Pałacu Dernałowiczów z XVII wieku, który był przebudowywany kilkakrotnie. Kolekcję zamyka widok siedziby cadyka mińskiego z XIX wieku przy ul. Nadrzecznej, gdzie obecnie stoją bloki mieszkalne.
Zbiór tych pocztówek jest bezsprzecznie cennym przyczynkiem historycznym o Mińsku i wartym rozpowszechniania, aczkolwiek nie wyczerpującym tematu. O wiele bogatszą pozycją, którą można nabyć w mińskich księgarniach, jest album „Mińsk Mazowiecki i okolice na dawnej fotografii” wydany w 2010 roku przez TPMM i Fotopię. Publikacja widokówek została zrealizowana dzięki środkom finansowym przekazanym z budżetu miasta Mińsk Mazowiecki. Skład i opracowanie widokówek jest dziełem Diany i Przemysława Piątkowskich, współwydawców cytowanego wyżej albumu.

Numer: 2011 10   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *