Gotowi do zmian 1/2011

W styczniu ubiegłego roku Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku Mazowieckim rozpoczęło trzyletni projekt edukacyjny „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Współfinansowany jest on ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Teraz  po raz drugi otwiera drzwi zawodowej  kariery uczniom mińskiego powiatu

Zawodowi na nowo

Gotowi do zmian 1/2011 / Zawodowi  na nowo

Kształcenie zawodowe jest wciąż niedoceniane, mimo tego że to ono zapewnia uczniom większe szanse na zdobycie zatrudnienia. Projekt CKU ma ten smutny fakt zmienić i zachęcić młodzież, bo – jak mówią jego autorzy Małgorzata Wachowicz i Marcin Sawicki – jest on aktywnym i innowacyjnym połączeniem zdobywanej w szkole wiedzy zawodowej z praktyką. Ponadto jego głównym celem jest dostosowanie procesu kształcenia do oczekiwań pracodawców. To wszystko uczniowie mogą osiągnąć dzięki bezpłatnym, dodatkowym zajęciom przygotowującym do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowego oraz zajęciom pozaszkolnym pomagającym zdobyć praktyczne umiejętności.
Wsparciem obejmą łącznie 300 osób – corocznie 100 beneficjentów ostatecznych, czyli uczniów w wieku 18-19 lat. Jak i w zeszłym roku, tak i w tym w projekcje biorą udział podopieczni Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Janowie. W grę wchodzą takie zawody jak technik ekonomista, drogownictwa, budownictwa, informatyk, kelner, elektronik, mechanik, architekt krajobrazu oraz agrobiznesu. Uczestnicy uczą się obsługi innowacyjnego programu projektowego AutoCAD z nakładkami do siedmiu zawodów, nabywają umiejętności programowania i obsługi kas fiskalnych. Co więcej, systematycznie otrzymują wsparcie od Sylwii Trzaski – doradcy zawodowego PUP, a w ramach zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego korzystają z testów kompetencyjnych rozpoznających ich predyspozycje do pracy w konkretnych zawodach.
Co czeka tegorocznych Beneficjentów Ostatecznych? Przede wszystkim praktyki pozaszkolne w zawodach zbieżnych z kierunkiem kształcenia, w które zaangażowały się firmy z województwa mazowieckiego. Zaplanowano także spotkania z pracodawcami oraz wyjazdy na uczelnie wyższe celem zapoznania Beneficjentów Ostatecznych z funkcjonowaniem mazowieckich uczelni oraz ich ofertą edukacyjną.
W ubiegłym roku uczniowie ZSE odbywali staż w Banku PEKAO, gdzie poznawali zasady funkcjonowania placówki bankowej i pracę bankowca związaną z obsługą dokumentów bankowych, korespondencji i archiwizacją. Z kolei PHU „Partner”, PBL „Mazowieckie Mosty”, MPP ARCHITEKCI i warszawski PROCHEM przygotowały staże dla przyszłych absolwentów o profilu technik budownictwa oraz technik drogownictwa z ZS-1. Również uczniowie Budowlanki podwyższali swoje umiejętności praktyczne. Interesujący staż zaproponowała im informatyczna firma NTT System oraz informatyczno-elektroniczny EFEKTKOMPUTER, który przygotował uczniom kształcącym się w zawodzie technik elektronik ciekawy program z zakresu napraw sprzętu rtv i agd.
Staże przygotował także pracodawca z branży samochodowej – firma Signella Trucks, a przyszli graficy komputerowi doskonalili umiejętności w Agencji Wydawniczej PRO-MIN (wydawcy tygodnika „Co słychać?”), gdzie poznawali tajniki składu czasopisma oraz zasady tworzenia szaty graficznej z wykorzystaniem nowoczesnych programów komputerowych jak Adobe InDesign oraz Photoshop.
W organizację staży zaangażowano także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Uczniowie ZSE o profilu technik ekonomista odbyli staże w Departamencie Budżetu i Finansów, a także w Wydziale Realizacji Budżetu, Planowania i Analiz oraz w księgowości. Natomiast podopieczni ZSA w zawodach technik architektury krajobrazu i agrobiznesu mieli szansę na pracę w biurze projektów METRO PROJEKT, MELLON POLAND, KLON Pielęgnacja Zieleni, PRODĄB, Ogrodach Stylowych oraz w gospodarstwach rolniczych na terenie powiatu mińskiego. Pozazdrościć można także uczniom ZS-1, kształcącym się na techników kelnerów, którzy szlifowali swoje umiejętności w warszawskich hotelach Jan III Sobieski i Marriott.
Poza zajęciami praktycznymi Beneficjenci Ostateczni mogą liczyć również na integracyjne wyjazdy. W zeszłym roku uczestnicy projektu spędzili czerwcowy weekend nad jeziorem Dadaj, gdzie uczyli się odpowiedzialności, współpracy i świadomego podejmowania decyzji. Tam czekała na nich ogromna niespodzianka jaką był terenowy survival przygotowany przez firmę SNIPER.
Tegoroczna edycja gotowych na zmiany zanosi się na równie atrakcyjną i efektywną.

Numer: 2011 09   Autor: (jk-jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *