Wielka Wsypa 2011

W 1944 roku podczas Wielkiej Wsypy hitlerowcy aresztowali ponad 60 żołnierzy Polski Podziemnej, w tym kilku mieszkańców Mińska. Większość z nich zginęła w więzieniu. W tym roku przypada już 67. rocznica tego wydarzenia, więc mińskie władze i kombatanci 10 lutego uczcili pamięć poległych, w tym rodziny Sażyńskich. Tradycyjnie już do obchodów włączyli się uczniowie Zespołu Szkół w Starej Niedziałce, którzy obchodzili również święto swojego patrona

Rdza z zasługami

Wielka Wsypa 2011 / Rdza z zasługami

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie rodzinnym Sażyńskich na cmentarzu parafialnym w Mińsku. Uczestnicy uroczystości nie zapomnieli również o innych ofiarach Wielkiej Wsypy i na ich mogiłach zapalili znicze. Przyszedł czas także na dłuższą modlitwę za dusze poległych w kościele pw. NNMP, gdzie odbyła się uroczysta msza. Później wszyscy przemaszerowali pod dom rodzinny Sażyńskich u zbiegu ulicy Józefa Piłsudskiego z kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica. Tam kwiaty złożyli: burmistrz Marcin Jakubowski, wójt Antonii Piechoski, zastępca starosty Krzysztof Płochocki, radny sejmiku wojewódzkiego Leszek Celej, kierownik wydziału oświaty i kultury Sławomir Kuligowski oraz przedstawicielka biura poselskiego Teresy Wargockiej. Hołd rodzinie oddali również kombatanci oraz uczniowie szkoły z Niedziałki, a także z placówek mińskich.
Po złożeniu kwiatów dyrektorka Krystyna Gmur zaprosiła wszystkich w mury gościnnej szkoły na uroczystą akademię i ciepły poczęstunek. Tam uczniowie gimnazjum przybliżyli zebranym historię uczestników Wielkiej Wsypy. Wśród zatrzymanych wtedy przez niemieckich żandarmów znalazła się cała rodzina Sażyńskich, zaprzyjaźniona z nimi łączniczka Obwodu AK Halina Cudna, a także: Ignacy Paruzel, dr Jan Hubert, Juliusz Osetowski, dr Włodzimierz Bołądź, Szczepan Reda, Józef Popiel, Wiesław Kubicki, Tadeusz Smoleński oraz Stanisław Maciejewski. Jedynie Stefanii Sażyńskiej udało się ocalić życie i wrócić do Mińska.
Program słowno-muzyczny przygotowała nauczycielka języka polskiego Jolanta Jackiewicz-Szuba wraz z historyczką Alicją Grabek, która jest również koordynatorem ds. projektów edukacyjnych. Opowiedziała, więc zebranym o aktualnym projekcie, nad którym uczniowie pracowali od grudnia. Owocem ich pracy jest film „Śladami rodziny Sażyńskich”, którego oficjalna premiera odbyła się właśnie podczas tegorocznych obchodów.
Po apelu dyrektorka Gmur poprosiła wójta Piechoskiego o wręczenie nagród zwycięzcom szkolnych konkursów. Pierwsza obdarowana została Katarzyna Mistewicz, która wykazała się największą wiedzą o patronie szkoły. Następnie przyszedł czas na laureatów konkursu fotograficznego „Świat w obiektywie”. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Kujszczyk z SP w Starej Niedziałce, a zaraz za nią znalazła się Aleksandra Gawlik z SP w Hucie Mińskiej przed Agnieszką Biaduń z gimnazjum w Starej Niedziałce. Nagrody otrzymali również najlepsi w doświadczeniach fizycznych. Tutaj po nagrodę ponownie pomaszerowała Agnieszka Biaduń, ale tym razem za pierwsze miejsce. Na drugim uplasował się Karol Szostak przed ex aequo Kamilem Komudą i Słwomirem Zarzyckim – wszyscy z gimnazjum w Starej Niedziałce.
Przy okazji obchodów Związek Inwalidów Wojennych postanowił również odznaczyć osoby najbardziej dla nich zasłużone. Dyplom z podziękowaniami powędrował na ręce Jadwigi i Tadeusza Sztorców.

PS. Minął rok, odkąd opublikowaliśmy zdjęcie zardzewiałej tablicy z nazwą ulicy, której patronują Sażyńscy. Od tego czasu nic się nie zmieniło i zasłużoną mińską rodzinę dalej zżera rdza.

Numer: 2011 08   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *