Gotowi do zmian (11)

Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku Mazowieckim to placówka edukacyjna funkcjonująca na regionalnym rynku edukacyjnym od 1977 roku. Jednostka posiada bogatą ofertę kursów skierowanych do osób dorosłych zamierzających podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Wytężone wysiłki dyrekcji oraz kadry w 2009 roku spowodowały, że oprócz dotychczasowych kursów placówka oferuje także bezpłatne szkolenia zawodowe współfinansowane ze środków europejskich. W związku z rozszerzeniem działalności Centrum, oraz chęcią poznania planów i perspektyw rozwoju jednostki w aspekcie podejmowanych działań zmierzających do uatrakcyjnienia powiatowego kształcenia przeprowadzono wywiad z Joanną Kowalską – dyrektorem placówki

Centrum rozwoju

Gotowi do zmian (11) / Centrum rozwoju

– Jaka jest obecna oferta CKU i do kogo jest skierowana?
Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica jest wiodącą placówką edukacji dorosłych w powiecie mińskim. Należy do wzorcowych jednostek tego typu w kraju, posiada wdrożony system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2008. Strategicznym celem Centrum jest prowadzenie działalności edukacyjnej na poziomie średnim w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego. Nasza oferta skierowana jest do osób chcących uzyskać świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe w szkole policealnej. Warunkiem przyjęcia do szkoły jest ukończenie 18 lat /osoby młodsze za zgodą dyrektora/. Górnej granicy nie mam - nasz najstarszy maturzysta miał 59 lat i jest obecnie studentem KUL-u.
Centrum posiada również akredytację Mazowieckiego Kuratora Oświaty na prowadzenie kursów m.in. księgowości wspomaganej techniką komputerową, podstaw obsługi komputera i programów biurowych, okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


– Jakie są plany rozwojowe dotyczące działalności edukacyjnej CKU?
Zgodnie z koncepcją kształcenia na odległość ogłoszoną przez MEN w naszym Centrum przewidziane jest utworzenie Regionalnego Ośrodka Kształcenia na Odległość, obejmującego swoim zasięgiem obszar wschodniego Mazowsza. W związku z tym prowadzimy prace nad stworzeniem warunków technicznych do funkcjonowania platformy edukacyjnej oraz przygotowaniem merytorycznym nauczycieli, z których już pięciu legitymuje się dyplomem ukończenia studiów podyplomowych z zakresu e-learningu. Ważnym obszarem działalności Centrum jest funkcjonowanie ośrodka egzaminacyjnego do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Od 2004 roku przeprowadzamy egzaminy w zawodzie sprzedawca, a od 2006 roku w zawodach kończących się uzyskaniem tytułu technika. Trwają prace nad reformą systemu egzaminów zewnętrznych, które mają być przeprowadzane w ciągu całego roku szkolnego i tylko w placówkach typu CKU i CKP. W Centrum funkcjonuje Powiatowy Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego zajmujący się koordynacją kształcenia. Oferta edukacyjna w formach szkolnych i kursowych jest monitorowana i na bieżąco dostosowywana do wymogów rynku pracy.
 – Jednym z realizowanych działań jest projekt edukacyjny „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Jak ocenia pani jego wpływ na powiatową edukację?
Celem projektu „Gotowi do zmian-młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” jest diagnozowanie potrzeb edukacyjnych w kontekście uwarunkowań lokalnego i regionalnego rynku pracy, objęcie uczniów kończących naukę w technikum  poradnictwem edukacyjno-zawodowym oraz powiązanie szkół prowadzących kształcenie zawodowe z przedsiębiorcami i instytucjami rynku pracy. Uczniowie w ramach projektu realizują dodatkowe kursy zawodowe, doskonalą język angielski związany z ich branżą, biorą udział w zajęciach przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. zajęcia z doradcą zawodowym   wyjazd edukacyjne do uczelni warszawskich oraz pracodawców na Mazowszu ułatwią młodzieży zaplanowanie dalszej kariery edukacyjno-zawodowej.
– Jakie podmioty zaangażowane są w ten projekt?
Głównym podmiotem jest oczywiście Powiat Miński, w imieniu którego starosta Antoni Jan Tarczyński podpisał umowę z MJWPU w Warszawie na dofinansowanie przedsięwzięcia. W imieniu Powiatu Liderem projektu i realizatorem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim. Partnerem w zakresie realizacji zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego jest Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim. Ale najważniejszymi podmiotami zaangażowanymi w projekt są szkoły, z których zrekrutowano 100 uczniów I tak, w tym z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku – uczestniczy w projekcie 20 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych – 20 uczniów, z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Janowie – 20 oraz z Zespołu Szkół nr 1 najwięcej bo aż 40 uczniów. Ze względu na element stażu zawodowego, w realizację projektu zostali zaangażowani również przedsiębiorcy, jednostki organów samorządowych, instytucje ubezpieczeniowe oraz bankowe, w których uczniowie poznawali podstawy pracy zawodowej w swojej branży.
– Jaka jest rola funduszy UE w funkcjonowaniu jednostki?
W ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymaliśmy 15-stanowiskową pracownię komputerową z zestawem multimedialnym, drukarką i oprogramowaniem. Z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej pozyskaliśmy zestaw wag, kas fiskalnych i metkownic niezbędnych do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie sprzedawca. Realizacja własnego projektu to kolejne dwie pracownie komputerowe oraz modernizacja sprzętu w poligrafii, bibliotece szkolnej i w firmie symulacyjnej „Praksym” w placówce. Pozyskiwanie funduszy unijnych na realizację bezpłatnych szkoleń dla naszych słuchaczy oraz osób dorosłych podnoszących kwalifikacje zawodowe wpisuje się w misję funkcjonowania Centrum, czyli propagowanie idei kształcenia ustawicznego przez całe życie.
– Jakie inne projekty zrealizowało dotychczas CKU ?
Nasze doświadczenie z funduszami unijnymi zaczęło się od realizacji w 2006 r. projektu „Modernizacja oferty edukacyjnej CKU”. Dzięki uzyskanemu wsparciu przygotowaliśmy bazę techno-dydaktyczną do kształcenia w zawodzie technik mechatronik. Pozostałe kierunki kształcenia zostały wzmocnione w pomoce dydaktyczne m.in. sprzęt komputerowy, urządzenia poligraficzne, sprzęt biurowy, oprogramowanie dydaktyczne na kwotę około 300 tys. zł.
W kolejnych latach Centrum występowało jako Partner przy realizacji dwóch projektów: „Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach” oraz „Liderzy Inicjatyw Lokalnych”. W 2008 roku rozpoczęliśmy realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie, działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Dotychczas udało nam się pozyskać środki na 8 projektów szkoleniowych o wartości 392 tys. zł. Kursy ukończyło 165 osób z obszarów wiejskich, w wieku od 18 do 65 lat.
– Jak ocenia pani wpływ funduszy unijnych na edukację w regionie?
Wpływ funduszy unijnych na podniesienie poziomu edukacji w regionie jest bardzo duży. Z jednej strony pozyskiwane są środki na modernizację bazy lokalowej m.in. tworzenie nowych placówek edukacyjnych, termomodernizację budynków, budowę boisk wielofunkcyjnych, wyposażenie pracowni przedmiotowych i zawodowych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Z drugiej strony powiat miński, gminy, publiczne i niepubliczne placówki edukacyjne pozyskują środki z programu operacyjnego Kapitał Ludzki na upowszechnianie edukacji przedszkolnej, wsparcie uczniów szczególnie uzdolnionych, zmniejszenie dysproporcji między kompetencjami kluczowymi dzieci z obszarów miejskich i wiejskich czy dostosowanie kierunków kształcenia zawodowego do regionalnych i lokalnych potrzeb rynku pracy.
– Dziękujemy pani dyrektor za rozmowę.

Numer: 2010 52





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *