Niebezpieczne rewiry

Gdy jedni narzekają na niskie temperatury i coraz większe opady śniegu, dzieci są wniebowzięte. Dla nich zima to okres dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

Kruche lody

Niebezpieczne rewiry / Kruche lody

Jednak nie każde miejsce jest bezpieczne np. zbiorniki wodne pokryte lodem. Mińscy policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.
Dla tych, którzy mimo wszystko wolą zamarznięte zbiorniki wodne mają wiele rad. Przed rozpoczęciem zabawy na lodzie, osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu na zbiornikach – lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości, a temperatura powietrza powinna być ujemna. Dorośli powinni nadzorować każdą zabawę na lodzie i przestrzec swoje maluchy, by same nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki, sadzawki i jeziora. Policjanci radzą, by pamiętać o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy – przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody i w pobliżu elektrociepłowni. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.
A co robić, gdy pod kimś lód się załamie i osoba wpadnie do wody? Mińscy stróże prawa radzą, by w żadnym wypadku do takiej osoby nie biec, tylko spokojnie podczołgać się, by nie wywierać dużego nacisku na lodową pokrywę. Do ratowania należy próbować używać wszystkiego co jest pod ręką, jak np. szalik czy gałąź, a gdy sami nie jesteśmy w stanie pomóc, trzeba wezwać policję bądź straż pożarną. Po wyciągnięciu z wody poszkodowanej osoby trzeba ją okryć czymś ciepłym, szybko przetransportować do ciepłego pomieszczenia oraz podać do picia coś ciepłego (nie gorącego) i słodkiego. Po udzieleniu takiej pomocy, poszkodowanego powinien zbadać lekarz.

Numer: 2010 51





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *