W Ładzyniu

Pamięć o tych, których już nie ma wśród nas, przechowujemy nie tylko w sercach, ale i na kartach historii. Ziemie polskie są miejscem spoczynku ofiar licznych wojen, powstań narodowych. W obronie ojczyzny walczyli niejednokrotnie młodzi ludzie, których najpiękniejsze lata życia przypadły na ponury okres okupacji

Pamięć i zabawa

W Ładzyniu / Pamięć i zabawa

Dlatego moralnym obowiązkiem ludzi żyjących jest ocalić pamięć tych, którzy odeszli. Tak się dzieje od lat w ładzyńskiej SP im. K. K. Baczyńskiego, która dba o pamięć znanych wielkich Polaków i bezimiennych bohaterów.
Co roku w Ładzyniu obchodzi się Dzień Papieski, tym razem z przesłaniem „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Montaż słowno-muzyczny oraz prezentację multimedialną przygotowali uczniowie z klas IV, V i VI – Emilia Fijołek, Magdalena Jurek, Paulina Kaska, Agata Demianiuk, Katarzyna Gut, Paulina Kurek, Katarzyna Roguska, Natalia Kędzior, Jakub Pasieczny, Aneta Wiercioch i Jolanta Szulejewska pod opieką katechetki Agnieszki Ciszkowskiej. W inscenizacji przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Uczniowie recytowali wiersze poświęcone pamięci papieża i śpiewali jego ulubione pieśni. Widzowie mogli poznać, że Ojciec Święty był wielką osobowością. Kształtował charaktery, wpływał na losy świata, a jednocześnie wydawał się taki bliski, przyjacielski. Żartował i płakał, modlił się i uśmiechał.
Na koniec dyrektor Mirosława Rek podziękowała uczniom i opiekunowi za przygotowanie inscenizacji, a proboszcz Henryk Dróżdż podzielił się wspomnieniami o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko i obdarował zebranych obrazkami z jego podobizną.
A w końcu listopada uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie – czemu pociąga ich magia liczb? W sali oświetlonej tajemniczym światłem świec poddawali się magii wróżb i zaklęć uchylających rąbka tajemnicy dotyczącej naszych przyszłych losów. Do wspólnej zabawy zaprosili koleżanki i kolegów ze Stanisławowa. Była to okazja do integracji. Razem wróżyli sobie przyszłość, bawili się przy muzyce dyskotekowej oraz próbowali pysznych ciast. Nad przebiegiem zabawy andrzejkowej czuwały opiekunki samorządu szkolnego – Anna Kowalczyk i Elżbieta Jankowska. Gdy spotkanie dobiegło końca wszyscy wrócili do rzeczywistości, ale z myślami, że czasami warto zamknąć oczy, pomarzyć i pofantazjować.
Po andrzejkowej zabawie już na poważnie zorganizowano wieczorek poetycki pn. „Tym, którzy odeszli...”. W odpowiednio udekorowanej sali zebrali się zaproszeni goście, a wśród nich wójt Wojciech Witczak, redaktor kwartalnika „Wieści”, poeta i wieloletni aktor – Jan Żardecki, mieszkańcy okolicznych miejscowości, rodzice, dziadkowie uczniów oraz przyjaciele szkoły.
Wnet dyrektor Mirosława Rek zaprosiła ich do obejrzenia montażu słowno-muzycznego połączonego z prezentacjami multimedialnymi w wykonaniu uczniów kl. IV-VI. Nad przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki: Urszula Młoduchowska, Urszula Dzido i Ewa Łyszkowska.
Poezja, muzyka i nastrój panujący w pomieszczeniu skłaniały zebranych do refleksji nad sensem życia. Przypominały o czymś, o czym na co dzień nie pamiętamy, ignorujemy, pomijamy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy cieszyli się z życia i je szanowali. Nie należy narażać siebie i innych na niebezpieczeństwa i tracić czas na sprawianie drugiemu człowiekowi przykrości. Należy doceniać bliskich, przyjaciół i wszystkich pozostałych ludzi kroczących z nami krótką drogą życia, aby i nas ktoś zachował w sercu.
– Wierzymy, że spotkanie to na długo pozostanie w pamięci zebranych, a wymowne hasła widniejące na ścianach będą drogowskazem do dalszego życia – podsumowała uroczystości Urszula Młoduchowska.

Numer: 2010 50   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *