Za oknami zima więc na czasie są prace wykończeniowe w domu. Jedną z metod upiększania wnętrz jest układanie paneli podłogowych, ale jak to robić?
Podłogi zimą
Przed układaniem podłogi oryginalnie zapakowane panele należy poddać min. 48-godzinnej aklimatyzacji w warunkach pokojowych (temp. ok. 18° C, wilg. względna pow. 40-65%) oraz upewnić się, że podłoże jest suche, równe (nierówności większe niż 2mm/m należy zniwelować), stabilne i czyste. Należy pamiętać, by wyjmować panele z opakowania bezpośrednio przed montażem.
Do układania paneli potrzebne są następujące materiały: folia paroizolacyjna PE o grubości 0,2 mm, podkład do eliminacji odgłosu kroków (nie stosować w wypadku podłóg z laminatu ze zintegrowaną warstwą tłumiącą), kliny dystansowe, klocek odbojowy, łyżka stolarska (zagięty pręt metalowy), piła, młotek (minimum 500 g), ołówek, calówka, ew. klej/uszczelniacz, szpachla, masa wypełniająca (np. przy rurach ogrzewania) i linka.
Panele podłogowe są wykonane z włókien drzewnych i jak drewno mogą reagować na zmiany klimatyczne (np. rozszerzać się), wobec czego należy zawsze z każdej strony zachowywać odstęp (dylatację) pomiędzy panelami a ścianami lub innymi stałymi elementami (np. rury ogrzewania, ramy drzwiowe). Wielkość odstępu zależy od powierzchni pomieszczenia, ale nie może być mniejsza niż 10 mm. Należy ją obliczyć korzystając z proporcji: 2 mm dylatacji na każdy 1 mb podłogi. Pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i w pomieszczeniach o długości lub szerokości przekraczającej 8 m bieżących bądź większych niż 40 m2 trzeba wykonać szczeliny dylatacyjne o minimalnej szerokości 20 mm.
Przed rozpoczęciem układania należy koniecznie obliczyć dokładną szerokość ostatniego rzędu paneli. Nie może ona być mniejsza niż 50 mm. O ile stwierdzona wartość jest mniejsza, pierwszy rząd nie może zaczynać się od pełnej szerokości panela. W takiej sytuacji już pierwszy rząd paneli należy odpowiednio przyciąć, aby ostatni osiągnął minimalną wyznaczoną szerokość. Podczas obliczeń należy koniecznie uwzględnić odstęp od ściany.
W celu wyeliminowania odgłosu kroków należy zastosować specjalną warstwę podkładową – piankę wyciszającą. Pasma warstwy podkładowej układać zgodnie z kierunkiem układania paneli. W wypadku paneli ze zintegrowaną warstwą do tłumienia odgłosu kroków, nie stosować jako warstwy podkładowej pianki wyciszającej.
W intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, pomieszczeniach klasy 31, 32, 33 oraz w pomieszczeniach o zmiennych warunkach klimatycznych, konieczne jest uszczelnianie połączeń paneli: na górną powierzchnię pióra nanieść cienką, ciągłą warstwę uszczelniacza lub kleju po wzdłużnej i czołowej stronie panela. Wypływający na połączeniach nadmiar kleju usunąć plastikową szpachelką, panele podłogowe przetrzeć wilgotną ściereczką. Takie postępowanie zapewni długotrwałą ochronę połączeń paneli przed wilgocią oraz kurzem. Do uszczelniania lub klejenia używać uszczelniacza („Click Guard” lub „Aqua Stop”) lub kleju marek: K-floor, M-plus, Krono Original do paneli podłogowych.
Należy dokładnie przestrzegać instrukcji układania paneli. W razie ułożenia niezgodnie z zaleceniami roszczenia gwarancyjne oraz z tytułu niezgodności towaru z umową są wykluczone.
Numer: 2010 50 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ