Mińsk Mazowiecki wojskowy

Wzorem innych państw NATO, między innymi amerykańskiej Gwardii Narodowej w naszym kraju utworzono Narodowe Siły Rezerwowe. Głównym przeznaczeniem NSR jest wzmocnienie potencjału jednostek wojskowych w sytuacjach kryzysowych. To szansa dla tych wszystkich, dla których armia jest pasją i szansą na dodatkowy zarobek

Przynęty rezerwistów

Mińsk Mazowiecki wojskowy / Przynęty  rezerwistów

O służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych ubiegać się mogą panowie, którzy zasadniczą służbę wojskową mają już za sobą. Choć ci są w większości, to drzwi Wojskowej Komendy Uzupełnień stoją też otworem dla tych osób, które odbyły zawodową służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów lub służbę kandydacką i dalej podlegają obowiązkowi służby wojskowej.
Z przywileju działań w ramach NSR mogą również skorzystać panie. To właśnie one, podobnie jak i wszyscy ci, którzy nie byli przygotowani wcześniej, nie mając żadnego doświadczenia będą musiały dobrowolnie przejść przez 4-miesięczną służbę przygotowawczą. To podstawowe kryteria.
– Kandydaci muszą mieć bardzo dobry stan zdrowia – kat. A, polskie obywatelstwo oraz sprawność fizyczną i psychiczną – wymienia major Jerzy Tręda, szef wydziału rekrutacji mińskiego WKU. Dodaje również, że ochotnicy nie mogą być wcześniej karani, muszą mieć czystą kartotekę. Jeśli spełniają wszystkie te warunki, mogą zgłosić się do wydziału rekrutacji WKU, złożyć wniosek, wybrać jednostkę wojskową i przejść w niej postępowanie kwalifikacyjne. Na koniec podpisują kontrakt, dostają przydział kryzysowy, który trwa od 2 do 6 lat, nie dłużej jednak niż na łączny okres 15 lat.
Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych nie więcej niż 30 dni rotacyjnych w roku i pełnieniu okresowej służby wojskowej. Żołnierze NSR nie muszą obawiać się o rujnowanie życia prywatnego.
– Już z założenia służba nie powinna kolidować ze sprawami rodzinnymi ani zawodowym i ponieważ plan ćwiczeń ustalany będzie z dużym wyprzedzeniem i żołnierz będzie mógł zaplanować swoje sprawy osobiste – tłumaczy major.
Służba w NSR poza realizacją pasji i spełnianiem marzeń daje również wymierne korzyści. Żołnierzowi przysługuje możliwość dofinansowania kosztów nauki albo stażu, kursu lub specjalizacji przydatnych także na cywilnym rynku pracy. Żołnierze NSR będą również mieli pierwszeństwo przy ubieganiu się o zatrudnienie w urzędach administracji publicznej na stanowiskach związanych z obronnością kraju. Będą także w pierwszej kolejności zatrudniani na stanowiskach przewidzianych dla żołnierzy zawodowych w JW, awansowani na kolejne stopnie wojskowe i brani na misje wojskowe poza granicami kraju – zachęca major Tręda.
Wspomina też o świadczeniach finansowych. Otóż uposażenie za każdy dzień czynnej służby wojskowej wynosi ok. 80 zł dla szeregowego, zwrot kosztów przejazdów, prawo do nagród z tytułu wzorowej realizacji zadań służbowych, bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Służba gwarantuje również opiekę medyczną, urlop w zakładzie pracy na czas służby, niepełną emeryturą wojskową i wliczenie służby do wysługi emerytalnej.
Spokojni mogą być pracodawcy, którzy zatrudniają żołnierza NSR. Dostaną oni między innymi zwrot kosztów za przeszkolenie nowego pracownika lub pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym uprzednio przez żołnierza NSR stanowisku pracy, przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym także kosztów zleconej usługi pośrednictwa pracy. Pracodawca otrzyma świadczenie pieniężne za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.
Jak widać MON zadbał o szczegóły. Pasjonaci wojska mają wreszcie szansę na realizację swych pragnień, nie rezygnując z dotychczasowego życia i nie za darmo.

Numer: 2010 48   Autor: Anna Sadowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *