Branżówka Co słychać?

Domowe remonty i małe naprawy to ulubione zajęcie majsterkowiczów, ale nie każdy samouk, wie jak się do nich zabrać. Problemy może sprawić wszystko od wymiany uszczelek po montaż drzwi. Ich prawidłowe zakładanie nie jest wcale takie łatwe, jak się wydaje

Drzwiowe problemy

Wstawianie nowych drzwi należy rozpocząć od przygotowania ościeżnic. Należy je oczyścić, a następnie zwilżyć wodą – co sprawi, że pianka montażowa, którą później nałożymy, będzie miała lepszą przyczepność. W tak przygotowany otwór należy wstawić ościeżnicę. Następnie, posługując się poziomnicą, należy ustawić stojak zawiasowy ościeżnicy i w odpowiednim ułożeniu zablokować ją klinami. Kolejna czynność to sprawdzenie, czy między stojakami a ryglem ościeżnicy są kąty proste.
Jeśli położenie ościeżnicy jest prawidłowe, można nawiercić otwory w stojaku zawiasowym – jeden 20 cm nad podłogą, drugi w takiej samej odległości od rygla ościeżnicy. Przez otwory w ościeżnicy należy wywiercić  otwory w ścianie, a następnie wbić w nie kołki rozporowe i dokręcić je do lekkiego oporu.
Kolejny krok to zawieszenie skrzydeł drzwiowych i sprawdzenie, czy prawidłowo się poruszają. Ewentualnych poprawek dokonuje się przez zmianę położenia klinów. Kiedy wszystko działa poprawnie, należy zdjąć skrzydło z zawiasów. Następnie zamocowane stojaki należy okleić taśmą malarską i po tym zabezpieczeniu w świetle ościeżnicy umieścić rozpórki drewniane.
Dopiero wtedy można przystąpić do wypełniania pianką montażową (najlepiej niskoprężną) szczelin pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Gdy pianka stwardnieje, jej nadmiar trzeba usunąć nożem. Następnie wyjmuje się kliny i otwory po nich także uzupełnia pianką. Na tak przymocowanej ościeżnicy zawiesza się skrzydło.
Dodatkowe rady
Kołki przeciwwyważeniowe. Są to specjalne kołki, których należy użyć przy montażu drzwi o zwiększonej odporności na włamania. Po zamknięciu skrzydła kołki te chowają się w przetłoczonych otworach ościeżnicy, zabezpieczając drzwi przed próbami wyważenia z zawiasów.
Kasetony maskujące. Umożliwiają montaż drzwi przesuwnych w miejscu po drzwiach skrzydłowych bez konieczności demontażu starych ościeżnic. Do ich montażu używa się specjalnych uchwytów, dostępnych z mechanizmem. Należy sprawdzić w ile uchwytów wyposażony jest zestaw – być może jest ich za mało do naszego rodzaju ściany. Cztery uchwyty wystarczą do montażu w ścianach ceramicznych i żelbetowych, osiem w lekkich – gipsowo-kartonowych.
Ościeżnica regulowana. Jeśli ściany są wykończone niezbyt starannie, warto kupić ościeżnicę regulowaną, która ma listwy umożliwiające dopasowanie jej do grubości muru (zakres regulacji to 2 cm) i przez to ułatwia montaż drzwi w murach, które nie trzymają wymiarów. Ościeżnice regulowane są nawet do 90% droższe od stałych. Fachową poradę i cały niezbędny asortyment znaleźć można w firmie Dizeris.

Numer: 2010 46   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *