Macierzanka na uczelniach

Za nami rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Spotykamy się więc z dyrektor LO im. PMS z Jadwigą Ostrowską-Dźwigałą, aby zapytać o tegorocznych absolwentów liceum przy Pięknej. To jedna z nielicznych szkół śledząca od wielu lat ich losy swoich byłych uczniów. Również w tym roku rada pedagogiczna analizowała nie tylko wyniki matury, ale i rekrutacji na studia

Wybierają racjonalnie

Macierzanka na uczelniach / Wybierają racjonalnie

– Pani dyrektor, ilu absolwentów Macierzanki wybrało się w tym roku na studia?
W roku 2010 liceum opuściło 190 absolwentów z czego na studiach dziennych studiuje 148 (83,62%), na zaocznych 16 (9,04%), na wieczorowych 13 osób tj. 7,34%. Z tej sumy na uczelniach państwowych jest 167 absolwentów, a 10 na uczelniach prywatnych.
Trzeba w tym miejscu wyjaśnić, iż wybór studiów zaocznych lub wieczorowych nie musi oznaczać wyboru z konieczności, tzn. z braku możliwości studiowania w trybie dziennym. Spory odsetek młodzieży pragnie łączyć studia z pracą zawodową. Nie zawsze chodzi także o konieczność zarobkowania.
– Jakie uczelnie cieszyły się  największym powodzeniem?
Tradycyjnie najwięcej absolwentów naszego liceum wybiera dwie renomowane uczelnie stołeczne: Uniwersytet i Politechnikę Warszawską. W październiku br. 45 osób rozpoczęło studia na UW i 45 na PW. Kolejną uczelnią, która cieszy się dużym powodzeniem jest warszawska SGGW, na której znalazło swoje miejsce 17 absolwentów. Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Warszawski Uniwersytet Medyczny wybrało po 12 osób.
– Jakie kierunki wybierają najczęściej?
Na UW tradycyjnie popularne jest prawo (10 osób), a także europeistyka i politologia (4 osoby), zarządzanie, biotechnologia oraz finanse i rachunkowość (po 3 osoby). Inne wybory to: filologie obce, geografia, pedagogika, chemia, ochrona środowiska, optyka, fizyka medyczna, resocjalizacja, ekonomiczno-menadżerskie studia międzywydziałowe. Na Politechnice najwięcej osób wybrało inżynierię środowiska i elektrotechnikę. Podobnie 11 absolwentów wybrało na Wojskowej Akademii Technicznej. Mniejszą popularnością w br. cieszyła się Szkoła Główna Handlowa – 2 osoby. Zaobserwowaliśmy mniejsze zainteresowanie studiami ekonomicznymi, co wynika z sytuacji na rynku pracy.
– A medycyna, z której słynie liceum?
Owszem,  jak już wspomniałam 12 osób studiuje w Warszawie, ale ponadto 2 absolwentów w Lublinie i po 1 osobie w  Łodzi i Krakowie.
– Wciąż mało waszych absolwentów wybiera uczelnie prywatne?
Na razie wiemy, że 10 osób wybrało hotelarstwo, kosmetologię, architekturę, lingwistykę i ratownictwo medyczne, ale nie udało nam się  dotrzeć do 13 osób i nie wiemy, czy podjęli studia i na jakich uczelniach. Wiemy zaś, że nikt nie wybrał nauki w szkołach policealnych.
– Jak wyniki tegorocznej ankiety mają się do podobnych ankiet z lat ubiegłych?
W ogólnym zarysie absolwenci Macierzanki dokonują od lat podobnych wyborów. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet i Politechnika Warszawska. Jeśli zaś idzie o kierunki studiów, to dominują od wielu lat filologie, prawo, kierunki politechniczne i medyczne. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie europeistyką, politologią, biotechnologią i logistyką. Minęła zaś moda na zarządzanie i marketing, co jest ściśle związane z rynkiem pracy.
– Jak pani ocenia dokonane przez młodzież wybory?
Prawie 100% tegorocznych maturzystów znalazło swoje miejsce na uczelniach – to świadczy o tym, iż ich wybory okazały się racjonalne. Uczniowie wiedzą, że warunkiem sukcesu jest przede wszystkim wybór  przedmiotów zgodnie z profilem klasy i dobry wynik uzyskany z tych  przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Podobnie matematyka, która jest już przedmiotem obowiązkowym i na 190 maturzystów aż 90 zdało ją na poziomie rozszerzonym. Słowem – wyniki tegorocznej rekrutacji na studia potwierdzają wysoki poziom przygotowania tegorocznych maturzystów.
– Czy maturzyści oczekują jakichś rad od  nauczycieli?
Radzimy, aby oprócz własnych zainteresowań i uzdolnień brać pod uwagę potrzeby rynku pracy. Najlepiej wybierać na maturze przedmioty kierunkowe, nauczane na poziomie rozszerzonym i zdawać je zgodnie z warunkami określonymi przez wyższą uczelnię.
Ważny jest także wybór uczelni. Dobra uczelnia ma interesujący program studiów, prowadzi współpracę międzynarodową, ma doświadczoną kadrę i dobrze wyposażone pracownie. Absolwenci uczelni o ustalonej wysokiej renomie łatwiej znajdują pracę na miarę swoich marzeń i możliwości. A oto przecież chodzi.

Numer: 2010 45   Autor: Rozmawiał J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *