Mińszczanie na Śląsku

W dniach 15-17 października 2010 r. w Mikołowie na Śląsku odbyły Otwarte Mistrzostwa Świata w Sztukach Walki. W turnieju wzięło udział ponad 250 zawodników reprezentujących różne style i sporty walki

Bezpieczne MMA

Mińszczanie na Śląsku / Bezpieczne MMA

W tej prestiżowej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów powiatu mińskiego z klubów: Ronin Tang Soo Do Stanisławów pod kierownictwem Jacka Keslera i Akademii Sztuk Wakli Taekwon-do ITF Dębe Wielkie i Mińsk Mazowiecki pod wodzą Dawida Matwieja. Zawodnicy zmagali się w kilku konkurencjach: kata (układy), kata z bronią, kata synchronicznego, duo-system – samoobrona w parach, walki semi-contact, walki open Kong Sao Combat (forma zbliżona do MMA) i pierwszy raz w Polsce rozgrywano konkurencję RAZMAVARAN (I runda knock-down karate, II runda full kickboxing). Rywalizacja przebiegała z podziałem na płeć, kategorie wiekowe i wagowe.
Z 17 reprezentantów naszego powiatu medale zdobyło 11 uczestników: 3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe. W walkach semi-contact kobiet powyżej 16 lat w kategorii 46-55 kg złoty medal i tytuł Mistrzyni Świata zdobyła Marlena Buczek z Ronin TSD Stanisławów. Monika Wtulich, zawodniczka Akademii Sztuk Walki, zdobyła swój pierwszy wymarzony medal i tytuł Mistrzyni Świata w walce semi-contakt w kategorii seniorka do 60 kg. Ostatni złoty medal dla reprezentantów naszego powiatu wywalczył Patryk Matwiej w kategorii senior do 80 kg również z tej samej Akademii. Srebro w tej samej konkurencji wywalczyli: Kamil Zgódka z Ronin TSD Stanisławów w konkurencji RAZMAVARAN, Kamil Pasik w walkach semi-contact dzieci do 36 kg, Sylwia Soszka, w tych samych walkach dla dziewcząt do 52 kg, Karolina Okrzeja semi-contakt dla dziewczyn do 60 kg, i Katarzyna Kotowska w tej samej dziedzinie dla kobiet seniorek do 65 kg. Brązowe medale zdobyli zawodnicy: Patryk Gnich walki semi-contakt chłopcy do 50 kg, Łukasz Krysik jako senior do 80 kg, i Patryk Matwiej, który jako jedyny wywalczył medal w Ju-jitsu i bardzo dobrze zaprezentował się w walkach Open Kong Sao Combat.
Dobrym startem może pochwalić się również trener Dawid Matwiej który nie tylko doskonale przygotował zawodników do zawodów ale był blisko zdobycia medalu w walkach seniorów semi-contact do 75 kg. Ostatecznie zawody zakończył walkę na 4 miejscu.
Oprócz wyżej już wymienionych zawodników, swoje doświadczenia startowe wzbogacili Damian Buczek, Natalia Gnich, Jacek Kesler, Joanna Mazurowska, Grzegorz Miros i Michał Sobieraj.
Podsumowując, był to bardzo dobrze zorganizowany turniej z międzynarodową obsadą. Turniej promujący ideę rywalizacji ponad podziałami, uczący szacunku dla innych oraz dla ludzi, których łączy wspólna pasja jaką są sztuki czy sporty walki. Na hali spotkali się zarówno Ci bardziej „tradycyjni” jak i też „kontaktowi”. Okazało się, że można wspólnie rywalizować na jednym turnieju bez wzajemnych uprzedzeń. Szczytna idea turnieju ponad podziałami. Ogromne gratulacje należą się mińskim zawodnikom, gdyż taki sukces można osiągnąć tylko dzięki długoletnim treningom i pracą nad sobą.

Numer: 2010 45   Autor: (cs)