Powiat edukacyjny

Kazimierz Wielki był królem budowniczym. To jemu Polska zawdzięcza powiększenie swojego terytorium, a także zwiększenie liczby wsi, miast i zamków, nie mówiąc już o skodyfikowaniu prawa, scentralizowaniu administracji, rozwinięciu handlu i założeniu Akademii Krakowskiej. Od 10 lat ten władca patronuje mińskiemu ZS-1, który w tym roku rozpoczyna zapisywać już 65. kartę swojej historii

Jubileusz u króla

Powiat edukacyjny / Jubileusz u króla

Pierwszych uczniów dyrektor inż. Zygmunt Szulc witał w surowych murach fabryki Rudzkiego, gdzie nauczano w ramach jednorocznego kursu przysposobienia budowlanego oraz 3-letniego Samorządowego Liceum Budowlanego. Potem zajęcia przeniesiono do budynku przy ulicy Świerczewskiego, a dopiero po 11 latach uczniowie doczekali się własnego gmachu szkolnego. Od tej pory Budowlanka otwiera przed młodymi umysłami coraz nowsze formy specjalizacji. Do 2010 roku mury szkoły opuszczają technicy: usług fryzjerskich, budownictwa, drogownictwa, geodeci, kelnerzy oraz informatycy, a także m.in. zawodowi: stolarze, murarze, cukiernicy, posadzkarze i sprzedawcy. To sprawia, że szkoła znajduje się w czołówce najlepszych placówek oświatowych w powiecie, zwłaszcza że jako jedyna może pochwalić się certyfikatem jakości „Szkoła przedsiębiorczości”.
Przez 65 lat swojej historii Budowlanka wykształciła ponad 18 tysięcy specjalistów, którzy wracają do niej na zjazdy absolwentów, by z radością przypominać sobie szkolne lata. Na jubileuszowej gali 14 października swoimi wspomnieniami dzielił się z gośćmi i uczniami emerytowany nauczyciel języka polskiego i przysposobienia obronnego Jerzy Semsch, który w szkole pracował ponad 20 lat. Jego opowiadanie skłoniło do refleksji również obecnych na uroczystości absolwentów – burmistrza Zbigniewa Grzesiaka oraz dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Mirosława Krusiewicza. Już nie wspomnieniami, a słowami pochwały i życzeniami dzielili się inni goście: wiceminister Infrastruktury Piotr Styczeń, wizytator mazowieckiego Kuratora Oświaty Michał Jędrzejewski, starosta Antoni Tarczyński, posłanka Teresa Wargocka, dyrektorka biura poselskiego Czesława Mroczka – Alicja Rosołowska, naczelnik wydziału oświaty Emilia Piotrkowicz, a także prezes ZNP Roman Jaguścik, przedstawiciele OŻW i dyrektorzy mińskich szkół. Jak przystało na jubileusz na ręce obecnej dyrektor Budowlanki Małgorzaty Beczek posypały się kwiaty i prezenty, a by chwila była jeszcze bardziej uroczysta posłanka Wargocka odczytała specjalną uchwałę sejmową, w której oddaje się cześć patronowi szkoły królowi Kazimierzowi Wielkiemu.
Obchody 65-lecia to nie tylko okazja do składania życzeń i wspominania dokonań oraz sukcesów. To także doskonały moment, by nagrodzić najbardziej zasłużonych. Dyrektor przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Janusz Dróżdż przyznał stypendia uczniom klas technikum drogownictwa: Tomaszowi Skupowi i Rafałowi Farbiśowi z kl. IV oraz Agnieszce Spodar i Sebastianowi Murzynowi z kl. III. Natomiast dyrektorka Małgorzata Beczek nagrodziła 16 nauczycieli i pracowników szkoły: Pawła Domagałę, Beatę Gańko, Annę Kołodziejczyk, Grażynę Kowalczyk, Wiolettę Kucińską, Annę Nagrabę-Smater, Halinę Nowak, Annę Ościłowską, Elżbietę Parol, Dariusza Soćko, Małgorzatę Szubę, Tomasza Szubę, Tadeusza Urbanowicza, Agnieszkę Wąż, Katarzynę Żywicką oraz Wojciecha Jackowskiego.
Uroczystą galę dopełniły występy artystyczne i sportowe uczniów. Przed gmachem szkoły na gości czekał pokaz karate, a na sali występ zespołu tańca historycznego, bo jak przestało na podopiecznych Kazimierza Wielkiego młodzi chcą przybliżać innym tradycję i kulturę epoki swojego patrona. A na koniec kolejna wycieczka w czasie, tym razem na potańcówkę z lat 70., by w rytm dawnych przebojów powędrować na uroczysty obiad.

Numer: 2010 44   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *