Czysta Ziemia nad Świdrem

Postęp cywilizacyjny owocuje nadprodukcją odpadów, a edukacja społeczna nie potrafi jej sprostać. Ludzie świadomi ekologicznych zagrożeń próbują temu zaradzić, stąd wzięły się akcja Czysta Ziemia i Sprzątanie Świata. Niewielkim odpryskiem światowych inicjatyw, choć największym w kraju, jest tegoroczna Operacja Sprzątania Doliny Świdra i Jego Dopływów, którą zainicjowała 14 DH z Ptaków pod komendą Zbigniewa Nowosielskiego

Teraz z dopływami

Dzień głównej akcji wypadł na 17 września, który dla większości Polaków jest datą czwartego rozbioru, do czego nawiązywał uroczysty apel w Dłużewie – bazie operacji. Jak nigdy, licznie zjechali tu przedstawiciele środowisk związanych tradycyjnie z ekologią – uczniowie i nauczyciele, strażacy, harcerze i łowcy. Starosta Czesław Mroczek pełnił rolę gospodarza ceremoniału, który prowadził kpt. Krzysztof Świercz z 23. Bazy Lotniczej. Modlitwę odmówił proboszcz starogrodzkiej parafii. W loży honorowej miejsca zajęli: prof. Stefan Kozłowski, kpt. Henryk Nowosielski, Ułani 7. PUL, weterani AK, oficerowie mińskiej KPP, strażacy zawodowi i ochotnicy z komendantem powiatowym Antonim Janem Tarczyńskim i kapelanem Zenonem Wójcikiem. Nadleśnictwo reprezentował Marek Skrzycki, Koło Łowieckie Sokół z Kołbieli – Stanisław Pawlach, Jerzy Dorr i Jerzy Oniśk, Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeki Świder – Krzysztof Jasiński.
Do akcji sprzątania z Dłużewa wyruszyło 381 uczniów i nauczycieli. Najliczniejszą (70 osób) grupę wystawiło siennickie gimnazjum, po 50 uczestników było z NPSP Dłużew i SP Niedziałka. Oprócz nich z bazy wyszły w teren grupy z ZS w Zamieniu, mińskiego PTTK, 13 DH, SP Starogród, SP Siennica, mińskiego SOSW, NPSP Lipiny, Strzelcy z 1009 Jednostki i MDP z Siennicy. Płk Tomasz Górny zorganizował audiowizualną prezentację pn. Potrafię Szybko Pomóc, którą przeprowadził Jarosław Konowrocki. Na zakończenie dzieci ze Starogrodu przedstawiły proekologicczny spektakl Cicha Woda w czterech odsłonach, w którym muzyka Vivaldiego kłóciła się z dzisiejszą rzeczywistością.
Niezwykle atrakcyjnie zaprezentowali się motocykliści Magnetu, Maciej Cichocki i Daniel Gągol, a także palby strzelców czarnoprochowych pod egidą Bogdana Litwińskiego. Był też pokaz kuców z pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego. Janusz Rewiński nie omieszkał imprezę zaszczycić swoją obecnością, a dyrektor Stanisław Czajka uświetnił ją okolicznościową prelekcją. Dyrektorka Anna Nagraba – gospodyni imprezy zadbała o poczęstunek dla zgłodniałych uczestników śmieciowych zmagań. Oprócz dyplomów, upominków i nagród był więc kapuśniak i grochówka, znalazły się też ciepłe napoje i ciastka. A wszystkie te dodatki pochodziły ze sponsorskich darów. Dzień wcześniej przy ognisku na harcerskim biwaku gawędę o Katyniu prowadził student UW – Malanowski.
Tegoroczna operacja w dolinie Świdra ilością uczestników (łącznie ponad tysiąc osób) i zasięgiem (środkowy Świder z okolicznymi dopływami) śmiało uznać można za największą w kraju, a jej oddźwięk sięga bardzo daleko poprzez środowiska, jakie są z nią sprzymierzone. Za rok zdobywca powiatowej Laury, Zbigniew Nowosielski, spodziewa się jeszcze większego rozgłosu najpożyteczniejszej w naszym regionie akcji.

Numer: 2005 39   Autor: Józef Lipiński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *