Michalinum 2010

„Trzeba wysoko myślami wzlatać, aby żyć dobrze na Ziemi” – tą zasadą kierowała się w swojej twórczości Michalina Chełmońska-Szczepankowska. Wraz z nadejściem jesieni w Miejskim Domu Kultury już po raz IX odbył się konkurs recytatorski poświęcony tej modernistycznej poetce

Liryczna sztampa

Michalinum 2010 / Liryczna sztampa

Konkurs podzielono na cztery kategorie wiekowe: szkoły podstawowe kl. I-III i oddzielnie kl. IV-VI, gimnazja oraz szkoły średnie. Aby wystąpić w finale należało przebrnąć przez 2 etapy. Pierwszy z nich odbywał się w placówkach macierzystych. Przed zakwalifikowaniem się do finału na uczestników czekały eliminacje miejskie oraz gminne.
Mińskie eliminacje odbyły się 6 października. Najwięcej zachwytu wzbudzili jedni z najmłodszych: Maria Piątkowska z SP-5 oraz Zuzanna Gajda z SP-2. W kategorii szkół podstawowych klas IV-VI bezkonkurencyjni byli Aleksandra Szwajkowska i Mateusz Trojanowski z SP-5. Na poziomie gimnazjalnym do finału dostała się Alicja Bąk z Macierzanki oraz Michał Adamiec z Salezjanów. Na tle wszystkich reprezentantów ze szkół średnich znacząco wyróżnili się: Martyna Reperowicz z ZSE i Aleksander Dembowski z SLO.
W finale konkursu brylował Piotr Szczepankowski, który rozpoczął spotkanie młodzieży fragmentem ulubionego wiersza swojej babci, pt. „Anielka”. Oprócz wnuczka poetki w komisji zasiadły jeszcze: Barbara Kąkol, Małgorzata Sulewska i Karolina Marcinkowska. Bez tremy do konkursu przystąpił Szymon Szulc uczeń SP w Dobrem. Wyrecytowany przez niego wiersz „Dzielny Wojak” i utwór mniej znanego Apolinarego Nosalskiego pt. „Długopis i pióro” dały mu laur zwycięstwa w kategorii klas I-III. Tuż za nim uplasowała się Dominika Adamczyk – uczennica SP w Wielgolesie, która brawurowo zaprezentowała wiersz pt. „Życie płynne” oraz „Rak czupirak i rybka – złośnica” Hanny Łochockiej. Trzecie miejsce przypadło Sebastianowi Góreckiemu, przedstawicielowi SP w Rudzie. W dalszym etapie konkursu związanym z reprezentantami podstawówek pierwsze miejsce zdobyła Karolina Szczurowska z SP w Dobrem. Druga pozycja przypadła Karolinie Kosieradzkiej z SP w Wiśniewie, zaś trzecia Martynie Pietrzyk z SP w Stanisławowie. Wyróżnienie przyznano Wiktorii Nalewce z SP w Cegłowie.
Największe wrażenie zrobili najstarsi recytatorzy. W kategorii gimnazjów zebranych urzekła Alicja Bąk prezentująca wiersze „Moje, wy moje...” i utwór Bolesława Leśmiana „Zmory wiosenne”. To jej przyznano pierwsze miejsce. Wielkie brawa należą się również artyście z drugiego miejsca ¬– Krzysztofowi Zajmie, który wyrecytował „Dolę” oraz „Zająca i żabę” Adama Mickiewicza. Jury trzecie miejsce przyznało Marcie Bodeckiej z gimnazjum w Dobrem. W tej samej kategorii Piotr Szczepankowski przyznał jedno wyróżnienie, które przypadło Szymonowi Przesmyckiemu recytującemu tradycyjnie drugi wiersz pióra Zbigniewa Piątkowskiego pt. „Artystka”. Wśród najstarszych uczestników nie było dużej konkurencji, gdyż do recytacji przystąpiło dwoje uczniów z mińskich liceów. Komisja zgodnie przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca Martynie Reperowicz z ZSE za wiersze „Wanda” i „Ślepa Babka” oraz Aleksandrowi Dembowskiemu z LO Salezjańskiego za wyrecytowanie „Anielki” i „O celu Polaka”.
Konkurs poezji pokazał, że twórczość Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej może umilić długie i chłodne jesienne wieczory, gdyż – jak mówiło jury – raduje się przy nich serce i dusza.

Numer: 2010 43   Autor: Maciej R. Rek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *