Gotowi do zmian (7)

– Powiat miński stwarza absolwentom gimnazjum możliwość podjęcia dalszego kształcenia w technikum i w zasadniczej szkole zawodowej, szkoły te oferują wiele zawodów. Sześć zespołów szkół prowadzi kształcenie zawodowe dla młodzieży, tj.: Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim oraz Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy i Zespół Szkół Agrotechnicznych w Janowie – tak o roli powiatu w kształceniu zawodowym na obszarze ziemi mińskiej mówi starosta Antoni Tarczyński, z którym rozmawiają Małgorzata Wachowicz, kierownik projektu i Marcin Sawicki – asystent ds. jego promocji

Ambasadorzy EFS

Gotowi do zmian (7) / Ambasadorzy EFS

– W jaki sposób powiat przyczynia się do rozwoju kształcenia zawodowego na terenie ziemi mińskiej?
Nasza rola jest istotna z tego względu, iż staramy się tworzyć sprzyjające warunki, aby na terenie powiatu rozwijało się nowoczesne szkolnictwo zawodowe. Zależy nam na tym, by stało się atrakcyjną alternatywą dla szkół ogólnokształcących. A nie jest to zadanie łatwe, ponieważ kształcenie zawodowe wymaga znacznych nakładów finansowych na inwestycje nie tylko w zakresie infrastruktury, ale również tworzenia bazy dydaktycznej, która musi być stale modernizowana, aby nasza oferta edukacyjna była dostosowana do potrzeb rynku pracy. W naszych szkołach prowadzone jest kształcenie w wielu zawodach, chcemy, by młodzież o różnych uzdolnieniach i możliwościach mogła zdobyć odpowiednie dla siebie wykształcenie. Uczniowie z zasadniczych szkół zawodowych mogą odbywać praktyczną naukę zawodu u pracodawców lub w Centrum Kształcenia Praktycznego, którego organem prowadzącym również jest powiat miński.
– Jaką funkcję odgrywa powiat miński w projekcie „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” realizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku Mazowieckim?
Powiat Miński jest beneficjentem wnioskodawcą projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Zapewnia wkład własny niezbędny do jego prawidłowej realizacji w wysokości 273 595,16 zł. Udziela też wsparcia terytorycznego i pomocy prawnej liderowi projektu – Joannie Kowalskiej, dyrektorowi Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Staszica w Mińsku.
– Jaka kadra Starostwa Powiatowego w Mińsku została zaangażowana do współdziałania z liderem projektu?
Pracownicy Wydziału Oświaty współdziałają z CKU na każdym etapie realizacji. Koordynują przepływ informacji, jak również pomogli zgromadzić stosowne zgody i upoważnienia, a w zakresie rozliczania projektu pomocą służą również pracownicy Wydziału Finansowego.
– Jakie są szanse i zagrożenia dla rozwoju kształcenia zawodowego w powiecie mińskim?
Szansą rozwoju szkolnictwa zawodowego jest współpraca z przedsiębiorcami oraz z Politechniką Warszawską. W czerwcu 2010 r. został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia zamiejscowego ośrodka dydaktycznego Politechniki Warszawskiej w Mińsku, prowadzącego studia inżynierskie na kierunku gospodarka przestrzenna. W ramach współpracy z powiatem mińskim, Politechnika Warszawska jest także zainteresowana prezentacją swoich osiągnięć oraz oferty dydaktycznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Mocną stroną kształcenia zawodowego w powiecie mińskim jest wyspecjalizowana kadra nauczycielska, odpowiednia baza dydaktyczna i zaplecze lokalowe. Ponadto na terenie naszego powiatu jest dużo przedsiębiorstw, które są potencjalnym źródłem pracy dla przyszłych absolwentów szkół zawodowych. Naszym atutem jest szeroka oferta edukacyjna kształcenia zawodowego. Słabą stroną jest niska ranga kształcenia zawodowego w odczuciu społecznym, szczególnie zasadniczych szkół zawodowych. Nie jest to tylko problem szkół w powiecie mińskim, ale w całej Polsce.
– Jakie inne projekty edukacyjne współfinansowane ze środków unijnych realizuje obecnie powiat miński?
 To „Szkoła Kariery” – projekt realizowany przez Zespół Szkół Agrotechnicznych w Janowie, IX Priorytet PO KL, Działanie 9.2. „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”, „Edukacja w naszej szkole szansą na zdobycie ciekawego zawodu i dodatkowych kwalifikacji” – projekt realizowany w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, IX Priorytet PO KL, Działanie 9.2, „Wspomaganie rozwoju uczniów niepełnosprawnych intelektualnie z wykorzystaniem innowacyjnych metod oddziaływania” – projekt realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie, III Priorytet PO KL, Poddziałanie 3.3.4 ,,Modernizacja metod i treści kształcenia”. Także „Więcej mogę, więcej wiem, więcej potrafię – program zajęć pozalekcyjnych wspomagających rozwój uczniów upośledzonych umysłowo” – projekt realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie, IX Priorytet PO KL, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych, „Powiatowy Inkubator Twórczości” – projekt realizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Mińsku, IX Priorytet PO KL, Działanie 9.5 oraz ,,Twój rozwój, Twój sukces” – projekt realizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Mińsku, IX Priorytet PO KL, Działanie 9.5.
– Czy z perspektywy czasu, ocenia pan, że warto aplikować o wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej na projekty edukacyjne?
Zawsze warto aplikować o środki zewnętrzne na cele edukacyjne, w tym o środki z Unii Europejskiej. Dzięki nim możemy skuteczniej i efektywniej realizować zadania oświatowe, które są nałożone na organy prowadzące.
– Program Operacyjny Kapitał Ludzki to największy program współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w historii Unii Europejskiej. Jak ocenia pan dotychczasowy poziom wykorzystania tego programu na terenie powiatu mińskiego?
Stopień wykorzystania środków z PO KL na terenie powiatu mińskiego jest zadawalający, o czym świadczy chociażby wyróżnienie powiatu mińskiego tytułem Ambasadora Europejskiego Funduszu Społecznego 2009, za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektów finansowanych z EFS.
– W jaki sposób przygotował pan Starostwo Powiatowe do zarządzania i wdrażania projektów realizowanych w ramach PO KL?
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Mińsku zostali przeszkoleni w zakresie możliwości pozyskania środków oraz zasad aplikowania w ramach PO KL i stale podnoszą swoje kwalifikacje.
– Co było największym wyzwaniem w pana dotychczasowej karierze zawodowej, a co uważa pan za swój największy sukces?
Pozyskane środki unijne na edukację w ramach PO KL pozwoliły uatrakcyjnić kształcenie zawodowe. Dzięki dodatkowym środkom zorganizowaliśmy wiele ciekawych zajęć, w trakcie których uczniowie mogli zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności.
Cieszą także fundusze pozyskane w ramach RPO WM na przebudowę dróg powiatowych oraz na modernizację budynków Domu Pomocy Społecznej w Kątach.
– Panie starosto, dziękujemy za przychylność i wsparcie okazywane podczas realizacji naszego projektu edukacyjnego. Przed dwoma laty przekonał pan Radę i Zarząd Powiatu Mińskiego, że warto przeznaczyć fundusze na kształcenie zawodowe. Ono zawsze było dla pana ważnym ogniwem edukacji. I za to wszystko bardzo dziękujemy, jak również za naszą rozmowę.

Numer: 2010 43





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *