Sport w powiecie

W zeszły weekend (17-18 października) Warszawa po raz pierwszy stała się stolicą sumo. Ponad 250 zawodników i zawodniczek z 25 państw zmagało się podczas Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie sportowej.

Struss na podium

Sport w powiecie / Struss na podium

Polacy zdobyli trzy złote i sześć brązowych medali. Na podium stanął także 17-letni Bartłomiej Struss, mieszkaniec Sulejówka z klubu UKS Marysin Warszawa, który zdobył trzecie miejsce w kategorii juniorów do 75 kg. Struss miał już na swoim koncie mistrzostwo Polski i trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy.  Zawody stały na najwyższym poziomie pod względem sportowym, jednak widzowie składali się głównie z ekip sportowych i prasy. Sumo jest sportem niezwykle widowiskowym, który mylnie kojarzy się z masą i statycznością. Wielką rolę odgrywa w nim zarówno szybkość, jak i zwinność, które niejednokrotnie pozwalają zwyciężyć znacznie cięższego przeciwnika. Walki odbywają się w wykonanym z gliny i piasku ringu dohy, którego granice wyznacza okrąg o średnicy 4,55 m. Zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który wypchnie przeciwnika bądź doprowadzi do zetknięcia jakiejkolwiek części jego ciała poza stopą z podłożem. W Polsce sumo pojawiło się 15 lat temu, więc Bartłomiej Struss, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Sumo 2010 jest prawdziwym prekursorem tego sportu w Polsce i chlubą Sulejówka. (rww)

Numer: 2010 43