Halinów jubileuszowy

Z prawie pięciomiesięcznym opóźnieniem radni, urzędnicy, sołtysi i działacze społeczni gminy Halinów fetowali porcelanowe gody samorządu lokalnego, na uroczystej sesji Rady Miejskiej 5 października 2010 roku. Były przemówienia, odznaczenia i wyróżnienia oraz występy artystyczne, a wszystko zakończone tradycyjnym poczęstunkiem

Słodko jak w torcie

Halinów jubileuszowy / Słodko jak w torcie

Zgodnie z tutejszą tradycją uroczystości rozpoczęto dziękczynną mszą w kościele pw. NMP Matki Łaski Bożej w Halinowie. Natomiast pozostały program, z uwagi na liczbę zaproszonych gości, odbył się na sali gimnastycznej zespołu szkół u dyrektor Ewy Dziumak. Otwierając obrady przewodniczący Włodzimierz Gronczewski powitał licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, księża, byli wójtowie, radni i sołtysi wszystkich pięciu kadencji. Jednak jak sesja to sesja, więc było przyjęcie porządku obrad poprzez jednomyślne głosowanie radnych. O powstaniu odrodzonego samorządu lokalnego w Polsce i historii samorządu gminy Halinów przypomniał Gronczewski. Okazuje się, że życie samorządowe było tutaj burzliwe. W trzeciej kadencji za czasów wójta Zbigniewa Niewiatowskiego od 1 maja 2000 roku Halinów został miastem. Jednak w wyniku różnych tarć pierwszy burmistrz Halinowa został razem z radnymi odwołany. Przez dwie kadencje miastem i gminą kieruje Jolanta Damasiewicz, którą ostatnio próbowano odwołać ze stanowiska. Burmistrz została, ale odeszli radni opozycyjni na czele ze Zbigniewem Niewiatowskim. W ciągu 20 lat funkcję wójta lub burmistrza Halinowa sprawowało 6 osób, a 76 mieszkańców posiadało mandat radnego.
Przez 20 lat gmina z rolniczej stała się terenem szybkiej urbanizacji mieszkaniowej, a infrastruktura komunalna rozbudowuje się i gmina potężnieje pod każdym względem. Obecnie działa tutaj 21 organizacji pozarządowych i 1248 podmiotów gospodarczych. Wojewoda Kozłowski pogratulował samorządowcom sukcesów i jednocześnie podziękował za wkład pracy zarówno lokalnej jak i dla województwa. W imieniu Prezydenta RP udekorował: Jadwigę Dudek – dyrektora biblioteki gminnej, Danutę Krawczyńską, Krystynę Skwarek, Agatę Zalewską i Ewę Zarzycką – pracowników Urzędu Miasta złotym medalem za wzorową długoletnią służbę. Oprócz odznaczeń państwowych były także wyróżnienia gminne. Na wniosek parafian ks. Szczepan Stapiński – budowniczy kościoła w Halinowie został honorowym obywatelem gminy zaś OSP z Okuniewa na czele z prezesem Andrzejem Mielczarkiem, za długoletnią wzorową służbę (blisko 100-letnią) i rozsławianie gminy została obdarzona honorowym tytułem „Zasłużona dla gminy”. Wyróżnionym wręczono grawerowane dyplomy.
Specjalne dyplomy podziękowania były dla radnych: Jana Jeziorskiego (3 kadencje), Wiesława Koszewskiego, Adama Ludwiniaka – byłego przewodniczącego rady i Zbigniewa Niewiatowskiego. Podobne dyplomy otrzymali sołtysi: Stanisław Dobosiewicz, Wiesław Gadomski, Jan Skolimowski, Wiesław Szulim i Władysława Zawadka. Burmistrz pamiętała także o kierownikach jednostek organizacyjnych gminy, przyznając 12 dyplomów podziękowania. W imieniu marszałka Adama Struzika Bożena Żelazowska z Urzędu Marszałkowskiego odczytała list kierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza z życzeniami dalszego rozwoju gminy. Z tej okazji przekazała specjalny dyplom uznania dla samorządu gminnego.
W ramach występów artystycznych zaprezentował się zespół Music Star Studio prowadzony przy halinowskim Domu Kultury przez Dorotę i Marka Choszczyków.
Na zakończenie uroczystości jubileuszowe przeniosły się do stołówki szkolnej, gdzie burmistrz Jolanta Damasiewicz osobiście częstowała smakowitym tortem.

Numer: 2010 42   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *