W Cegłowie
W pierwszą rocznicę nadania Zespołowi Szkolnemu w Cegłowie imienia „Bohaterskich Harcerzy Cegłowa” odbyła się w szkole uroczystość z udziałem starosty, przedstawicieli władz gminy, kombatantów z całego powiatu, nauczycieli (także emerytów) oraz młodzieży
Patroni z kliszy

Starosta miński Antoni Tarczyński, w asyście wójta Krzysztofa Miklaszewskiego, dokonał wręczenia srebrnego medalu „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” szkole i dyrektor Beacie Walas, Bronisławowi Kurkowi z Kiczek (na zdjęciu) oraz Alicji Branickiej z Cegłowa.
Natomiast wójt Miklaszewski medal otrzymał z rąk starosty i Tomasza Górnego. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważna jest pamięć o przeszłości, szczególnie o ludziach, przywołując motto uroczystości: „Historio, choćbyś była najokrutniejsza, trwaj!”. Dyrektor Beata Walas przypomniała uczniom bohaterstwo harcerzy podczas wojny, a wieloletni były dyrektor Jan Broda – wspominając aktywną działalność harcerską w cegłowskiej szkole – dał przykład bohaterskiego zachowania w czasach pokojowych. Opowiedział młodzieży o tym, jak kilkunastoletni Wojciech Korzeń uratował z pożaru młodszego kolegę. W latach 70. odbywały się zajęcia z wychowania regionalnego i przypomniał jak harcerz Krzysztof Miklaszewski nagrywał wywiady z uczestnikami wojny, w tym ze Zbigniewem Wierzchnickim, który cudem przeżył wrześniową tragedię.
Po dekoracjach rozpoczęła się część historyczno-artystyczna. Kilkunastominutowy film przypomniał zebranym ubiegłoroczną uroczystość z nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru. Pomysłodawcą imienia był Tadeusz Sztorc, były harcerz z Mieni. Młodzież zaprezentowała okolicznościowy, patriotyczny montaż słowno-muzyczny o harcerstwie, w tym o działalności harcerzy cegłowskich. Po występie uczniowie wręczyli weteranom kwiaty. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Harcerze z Cegłowa”, zrealizowanego przez bibliotekę gminną, którego niedawną premierę w Mińsku Mazowieckim jeszcze pamiętamy.
Numer: 2010 40 Autor: Danuta Grzegorczyk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ