Ekologia historyczna

Wrzesień to wśród harcerzy czas patriotyzmu i ekologii. Od lat sztab operacji sprzątania doliny Świdra i jego dopływów współpracuje z mińskim nadleśnictwem. W tym roku współpraca była wyjątkowa – leśnicy zorganizowali ognisko z kiełbaskami w stumilowym lesie, zapewnili transport, materiały promujące szacunek do przyrody, worki, rękawice i nagrody. Wkrótce najaktywniejsi obchodzili 71. rocznicę przejścia ZHP do podziemia

Harcerski wrzesień

Ekologia historyczna / Harcerski wrzesień

Na dobry początek dwaj leśniczy – Robert Milewski i Marek Skrzycki byli uczestnikami forum ekologicznego zorganizowanego przez harcerki z 14. DH w Żakowie i Dłużewie. Tu referaty multimedialne wygłosiła Ewa Weremczuk, a uczestnicy nie szczędzili słów uznania dla tej formy promowania zachowań ekologicznych. Rozdano upominki przywiezione z fundacji Nasza Ziemia i ufundowane przez leśników, natomiast dyrektorka żakowskiej szkoły – Anna Duszczyk zaprosiła harcerzy na biwak z noclegiem w szkole. Wieczorem odbyło się ognisko, a w nocy gra leśna dla najmłodszych harcerzy. Pani Anna zaproponowała też ugotowanie w szkolnej kuchni zupy dla 100 uczestników operacji. W sobotę ok. 14 grochówka była gotowa. Produkty na zupę oraz napoje dla uczestników forum zapewniał wójt Grzegorz Zieliński.
W sobotę dla uczczenia rocznicy 100-lecia Harcerstwa Polskiego w ramach operacji zasadzili 13 dębów, 12 lip i 11 jaworów w ważniejszych dla regionu miejscach. Czytali okolicznościowy akt erekcyjny, a przed drzewkiem umieścili tabliczkę informującą o intencji tego zdarzenia. Sadzonki zapewniło mińskie nadleśnictwo, a leśniczy Marek Skrzycki służył fachową radą.
Były także konie. Harcerska Szkoła Kawalerii w sobotę wystawiła patrol jeździecki, który pojechał doliną rzeki Piaseczna i dotarł do jej źródeł wytyczając przy okazji nowy szlak turystyki jeździeckiej. W lesie administrowanym przez leśniczego Artura Delegacza harcerki spotkały się z uczniami SP w Piasecznie. Dzieci, które w drodze na spotkanie zbierały śmieci, wysłuchały gawędy o harcerstwie i ekologii, o koniach i wyposażeniu jeździeckim. Mogły także spróbować jazdy w siodle na lonżowanym koniu. Zaś w Dłużewie spotkały się grupy po porannym spacerze ekologicznym. Przy samochodzie ciężarowym Chevrolet 158 z 1939 roku używanym przez żołnierzy wrześniowych zebrało się około 80 osób. Załogę samochodu rekonstruowali młodzi członkowie Towarzystwa Pamięci 7. PUL, a uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o napaści sowietów na Polskę wyczerpaną trwającymi walkami z Niemcami.
Zwieńczeniem tego historycznego elementu operacji było wejście na Górę Wólczańską, podczas którego zbierano śmieci i grzyby, a na szczycie, przy mogile wrześniowego żołnierza oddali honory obrońcom ojczyzny. Na zakończenie strażacy z OSP Żaków zorganizowali i przeprowadzili prezentację nowoczesnego sprzętu pożarniczego będącego na wyposażeniu jednostki. Bardzo fachowy komentarz podczas pokazu realizował dh Michał Niewczas.
Atrakcją dla najmłodszych uczestników operacji była przejażdżka amfibią, którą poprzedniego dnia harcerze wykorzystali do penetrowania zbiorników wodnych w dolinie Świdra.
Na podsumowującym apelu zastępca nadleśniczego Robert Milewski wręczył reprezentantom poszczególnych grup albumy i podziękował za współpracę. Dyrektor Anna Nagraba wyraziła zadowolenie ze współpracy z leśnikami, harcerzami, turystami z PTTK i zaprosiła na spotkanie w przyszłym roku.
Kilka dni później harcerze uczcili 27 września – datę o której mało kto pamięta. Właśnie dziesięć dni po wkroczeniu do Polski Sowietów członkowie Rady Naczelnej ZHP podjęli bardzo ważną decyzję o przejściu organizacji do konspiracji, pod kryptonimem Szare Szeregi.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Szarych Szeregów. Jako pierwszy głos zabrał kapelan harcerski z parafii NNMP w Mińsku, który pobłogosławił wszystkich przybyłych gości. O stronę artystyczną zadbali uczniowie SP im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich z Wiśniewa oraz z SP im. Szarych Szeregów z Górek. Wielką atrakcją okazał się pokaz przebijania się powstańców z okrążenia połączony z udzielaniem pierwszej pomocy rannemu przez sanitariuszki. Pokaz przygotowała Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna, a po złożeniu kwiatów pod pomnikiem SzSz druh Zbigniew Nowosielski wraz z harcerzami z 14. DH zaprezentował, jak wyglądało uroczyste zaprzysiężenie harcerzy do grupy szturmowej Szarych Szeregów.
Druga cześć uroczystości odbyła się w głębi parku. Najpierw goście mogli oglądać, jak młody powstaniec wychodzi z kanału. Potem był instruktaż rozbrojenia Goliath’a – czołgu-miny i pokaz uzbrojenia, jakim posługiwali się warszawscy powstańcy.
Wrześniowe uroczystości nie odbyłyby się bez pomocy wielu przyjaciół harcerzy – Andrzeja Osińskiego, szkół z Górek i Wiśniewa, Mariusza i dh Miłosza Dzieniów, Leszka Celeja i oczywiście Zbigniewa Nowosielskiego.

Numer: 2010 40   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *