Gotowi do zmian (4)

Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica aktywnie uczestniczy w podnoszeniu atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego w powiecie mińskim. Projekt edukacyjny „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” ma na celu przygotowanie uczniów techników w szkołach powiatu mińskiego do świadomego wyboru przyszłej kariery edukacyjno-zawodowej. Możliwe jest to poprzez uczestnictwo w wielopoziomowym programie edukacyjno-zawodowym zakładającym m.in. nabycie dodatkowych kwalifikacji zgodnych z aktualnymi wymogami rynku pracy

Praktyczny AutoCad

Gotowi do zmian (4) / Praktyczny  AutoCad

Uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę teoretyczną z jednoczesnym zastosowaniem jej w praktyce. Proces kształcenia zawodowego został wsparty narzędziami ITC. Zajęcia dydaktyczne pozalekcyjne odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania technicznego AutoCad z nakładkami do dziewięciu zawodów. Lider projektu zakupił w ramach cross-financingu* cztery zestawy multimedialne (laptopy, projektory, ekrany zdalnie kierowane oraz oprogramowanie techniczne AutoCad z licencjami).
Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011 było doskonałym momentem na przekazanie sprzętu komputerowego dyrektorom szkół na potrzeby realizacji celów i rezultatów projektu. Aktu tego dokonała dyrektor CKU Joanna Kowalska w następujących szkołach powiatu mińskiego: Zespole Szkół Agrotechnicznych w Janowie, Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku. Ponadto beneficjenci ostateczni otrzymali literaturę techniczną zawodową z zakresu drogownictwa, budownictwa, kelnerstwa, architektury krajobrazu, agrobiznesu, elektroniki, informatyki, mechaniki i ekonomii. Zaś do nauki zawodowego języka angielskiego – słowniki.
Otrzymany sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem i literaturą fachową posłużą młodzieży do opracowania własnych projektów w ramach zajęć przygotowujących do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Oprogramowanie AutoCad pozwoli uczestnikom projektu na opanowanie wcale niełatwej sztuki projektowania trójwymiarowego maszyn i urządzeń, układów elektronicznych oraz informatycznych, infrastruktury drogowej, technicznej i środowiskowej, modelowanie elementów instalacji sanitarnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych oraz ich wizualizacje. Po opracowaniu cyfrowego prototypu uczniowie będą mogli wykorzystywać utworzone modele do wygenerowania dokumentacji płaskiej oraz wykonywać skomplikowane obliczenia inżynierskie. Kadra dydaktyczna wykorzystuje przekazany sprzęt komputerowy i literaturę techniczną podnosząc tym samym atrakcyjność i jakość prowadzonych zajęć pozalekcyjnych. Realizacja projektu zmierza w efekcie końcowym do tego, aby uczestnicy projektu – tegoroczni maturzyści byli bardziej atrakcyjni i konkurencyjni na rynku pracy.
Rozwój kształcenia zawodowego uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od kadry dydaktycznej, stopnia informatyzacji placówek edukacyjnych, ale i od uwarunkowań gospodarczych czy społecznych. Małgorzata Wachowicz i Marcin Sawicki mówią, że projekt „Gotowi do zmian...” posiada doskonałą kadrę dydaktyczną wspartą najnowszą technologią ICT oraz zaangażowaniem pracodawców. W zadaniach uczestniczy wspaniała i zmotywowana młodzież. Potrzeba tylko nieco czasu na zmiany w mentalności społeczeństwa, że szkoła zawodowa to szkoła pozytywnego wyboru.

*Cross-financing to zasada elastycznego finansowania projektów w ramach programu operacyjnego umożliwiająca finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w sposób komplementarny działań objętych zakresem pomocy z innego funduszu.

Numer: 2010 40





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *