Rynek pracy

Już pisaliśmy o budowie zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego z numeru 112. Głównym założeniem projektu budowanego za pieniądze unijne jest powstanie wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego – CPR. Będą one w ujednolicony sposób w całym kraju odbierać zgłoszenia alarmowe z numeru 112 i kierować do odpowiednich służb w terenie celem podjęcia interwencji. Budowany system będzie posiadał centralną bazę lokalizacyjną w Boruczy koło Stanisławowa, gdzie potrzeba informatyków

Informatycy do Boruczy

Rynek pracy / Informatycy do Boruczy

Jednolitość systemu powinna być również zagwarantowana przez stworzenie spójnego oprzyrządowania technicznego (m.in. wprowadzenie jednolitych standardów teleinformatycznych, wyposażenia centrów). Istotą tego rozwiązania jest utworzenie na terenie kraju 16 wojewódzkich centrów obsługi zgłoszeń alarmowych oraz jeden dla miasta stołecznego Warszawy, obsługiwanych przez wyspecjalizowaną kadrę.
Zgodnie z koncepcją, CPR rozumiane jest jako punkt przyjmowania i przekierowywania zgłoszeń alarmowych z numeru alarmowego 112 do właściwej jednostki policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, a także innych podmiotów ratowniczych. W efekcie ma powstać nowoczesny, kompatybilny system powiadamiania ratunkowego za pomocą numeru alarmowego 112, zgodny z regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi usługi E-Call i E-112. Zbudowanie go jest niezbędne również w kontekście wypełnienia wszystkich standardów i wymogów Unii Europejskiej.
Jak się okazuje, elementem tego systemu jest platforma lokalizacyjno-informacyjna. Jest to miejsce, do którego operatorzy stacjonarnych i ruchomych sieci telefonicznych dostarczają informacje o lokalizacji zakończenia sieci, z którego zostało wykonane połączenie do numeru alarmowego. Dzięki temu każde wywołanie 112 będzie lokalizowane online jako miejsce instalacji telefonu stacjonarnego lub miejsce, skąd dokonano zgłoszenia z telefonu mobilnego.
Budowany system będzie miał centralną bazę lokalizacyjną w Boruczy koło Stanisławowa. Z informacji dostępnych na stronach internetowych MSWiA i UKE wynika, iż obecnie trwają prace budowlane i instalacyjne systemu. Bazę w Boruczy obsługiwać będzie docelowo kilkunastu informatyków. Pierwsze rekrutacje już się odbywają. Szczegóły na stronach http://www.uke.gov.pl zakładka Urząd – Praca w UKE.

Numer: 2010 39   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *