Gotowi do zmian

W wyniku zawarcia umowy 11 marca 2010 roku pomiędzy powiatem mińskim a Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie realizowany jest trzyletni projekt edukacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Liderem projektu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku, którego dyrektorem jest Joanna Kowalska

Miliony na zawodowe

Gotowi do zmian / Miliony na zawodowe

Geneza projektu sięga warsztatów rozwoju lokalnego organizowanych w 2008 r. przez PUP w Mińsku, kierowany przez Grażynę Borowiec. W ramach roboczych spotkań przedsiębiorcy, pracownicy, nauczyciele, dyrektorzy placówek szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych powiatu mińskiego analizowali rodzimy powiat pod kątem potencjalnych możliwości jego rozwoju, zagrożeń i szans. Wśród wielu problemów uczestnicy wskazali m.in. brak kadr z wykształceniem średnim zawodowym, niedopasowanie obecnego kształcenia zawodowego do potrzeb i wymogów lokalnego rynku pracy oraz 25% spadek liczby uczniów rozpoczynających naukę w technikach, dla których organem prowadzącym jest powiat miński.
Wzrost popularności szkół ogólnokształcących, postępujący niż demograficzny oraz negatywne opinie dotyczące kształcenia zawodowego znacząco obniżyły liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych, a zwłaszcza w technikach. Ponadto wysoki stopień trudności egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zniechęca większość uczniów.
Te niekorzystne zmiany w regionalnym systemie edukacji oraz niezaspokojone potrzeby pracodawców szukających lokalnych pracowników o odpowiednich kompetencjach, jak również wzrost zainteresowania uczniów rozwojem zawodowym spowodował konieczność rozwiązania tej sytuacji.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom stworzony został zespół projektowy w składzie: Małgorzata Wachowicz – Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica oraz Marcin Sawicki, którzy rozwinęli i przerodzili powiatową koncepcję wypracowaną na warsztatach lokalnych w projekt: „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Jego głównym celem jest podniesienie jakości i atrakcyjności procesu kształcenia zawodowego osób uczących się w klasach trzecich i czwartych szkół zawodowych powiatu mińskiego. Zostanie to osiągnięte poprzez aktywne i innowacyjne powiązanie wiedzy specjalistycznej z praktyką zawodową - nawiązanie współpracy szkół, instytucji rynku pracy oraz pracodawców. Z pewnością sprzyjać to będzie przygotowaniu przyszłych absolwentów do wymogów lokalnego i regionalnego rynku pracy.
Wsparciem objęto łącznie 300 osób – corocznie 100 beneficjentów ostatecznych – uczniów w wieku 18 – 19 lat uczęszczających do Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Janowie w zawodach technik: budownictwa, informatyk, mechanik, drogownictwa, elektronik, ekonomista, architektury krajobrazu, agrobiznesu i kelner.
Na rozwój i poprawę jakości kształcenia ustawicznego w powiecie mińskim ma wpływ kadra projektu jak i osoby bezpośrednio zaangażowane w pracę z młodzieżą. Szczególnie kadra dydaktyczna, realizująca z młodzieżą dodatkowy program zajęć przygotowujący do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz z języka angielskiego w dziewięciu obszarach zawodowych. W projekcie uczestniczy 15 nauczycieli: Renata Daśko, Teresa Dawydko, Anna Niewińska, Ewa Wojtalewska-Lichota, Jolanta Piskorz, Katarzyna Wocial, Said Bouchiker, Zbigniew Daśko, Paweł Domagała, Jarosław Gut, Krzysztof Ostrowski, Stanisław Szlagor, Tomasz Szuba, Adam Trześkowski i Jarosław Wachowicz.
Uczestnicy projekty uczą się obsługi innowacyjnego programu projektowego AutoCAD z nakładkami do siedmiu zawodów, nabywają umiejętności programowania i obsługi kas fiskalnych. Systematycznie otrzymują wsparcie od Sylwii Trzaski – doradcy zawodowego PUP. W ramach zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego korzystają z testów kompetencyjnych rozpoznających ich predyspozycje do pracy w konkretnych zawodach.
Oprócz zajęć pozalekcyjnych uczniowie wzięli udział w wakacyjnych praktykach zawodowych koordynowanych przez dyrektorów szkół biorących udział w projekcie: Danutę Miraszewską – dyrektora ZSA w Janowie, Małgorzatę Beczek – dyrektora ZS-1, Elżbietę Wieczorek – dyrektora ZSE i Tomasza Płochockiego – dyrektora ZSZ-2 w Mińsku. Praktyki pozaszkolne w zawodach zbieżnych z kierunkiem kształcenia beneficjentów ostatecznych zaangażowały w realizację projektu firmy z województwa mazowieckiego, w tym instytucje z Mińska, m.in.: Bank Polska PEKAO S.A., PHU Partner, PBL Mazowieckie Mosty, Miejska Pracownia Projektowa ARCHITEKCI, Zarząd Dróg Miejskich, Efekt Komputer, Agencja Wydawnicza PRO-MIN, Signella Trucks, KLON Pielęgnacja Zieleni i Urząd Gminy w Mrozach. Ponadto praktyki zapewniły również inne przedsiębiorstwa działające na Mazowszu, w tym: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, PROCHEM S.A., Biuro Projektów METROPROJEKT, NTT System S.A., Hotel Jan III Sobieski, Hotel Marriott, MELLON POLAND, PRODĄB w Sulejówku, Ogrody Stylowe w Wesołej, gospodarstwa rolnicze w Wólce Czarnińskiej i Jakubowie.
W ramach licznych działań skierowanych do uczniów szkół zawodowych zaplanowano także spotkania z pracodawcami oraz wyjazdy na uczelnie wyższe celem zapoznania Beneficjentów Ostatecznych z funkcjonowaniem mazowieckich uczelni oraz ich ofertą edukacyjną. Realizowany projekt jest szansą dla młodzieży na pozyskanie dodatkowej wiedzy, nabycie nowych umiejętności i kompetencji. Pozwoli uczestnikom nie tylko poznać swoje możliwości, ale przede wszystkim wesprze świadomy wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej uczniów.
Całkowita kwota projektu wynosi 2 104 578,31 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85%. Wkład własny w wysokości 273 595,16 zł zapewnił nasz powiat. Dziękujemy zarządowi Powiatu Mińskiego za wielką przychylność w realizacji projektu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2012 roku.

Numer: 2010 38





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *