W Rososzy

W ekologicznym gospodarstwie Grajan w podcegłowskiej Rososzy Grażyna Stelmachowska hoduje kozy, których mleko przetwarza na sery twarogowe i ser żółty według tradycyjnej metody. Prowadzi również sklep, w którym jest dział produktów ekologicznych. Teraz zaprasza na już 94 spotkanie konsumentów z rolnikami ekologicznymi, które zaplanowała na sobotę 18 września

Kozi raj

W Rososzy / Kozi raj

Na Mazowsze sprowadzili się ze Śląska, gdzie już pani Grażyna wyrabiała różne sery z koziego mleka. Właśnie mija 15 lat od początku tego koziego procederu, który zapoczątkowała ciężka choroba mamy właścicielki. Wtedy kozie mleko i sery były dla niej ratunkiem i wybawieniem.
Do Rososzy przywieźli więc nie tylko kozy, ale i przekonanie o ich wartości. Nic dziwnego, że oferta gospodarstwa jest skierowana do osób ceniących zarówno produkty ekologiczne, jak i przetworzone metodą tradycyjną. Liczą na smakoszy kozich wyrobów oraz zainteresowanie rodzin z małymi dziećmi, alergików i innych osób będących na specjalnych dietach.
Do sprzedaży z gospodarstwa proponowane jest głównie mleko kozie i jego tradycyjne przetwory. Ekologiczny chów kóz sprawia, że jakość mleka jest nadzwyczajna, a wytworzone z niego produkty – wyśmienite. A jeśli ktoś chciałby spróbować mleka prosto od kozy, w domu są przygotowane dwa pokoje gościnne. Może nas także zwabić piękna, lesista okolica i zwierzęta. Oprócz kóz są kucyki, psy, koty – wszystkie przyjacielsko nastawione.
– Sprzedaż ma na razie niewielki zasięg, bo odbywa się bezpośrednio z gospodarstwa w sklepie. Serki kozie są zgłoszone na listę produktów tradycyjnych i sprzedawane są na kiermaszach ekologicznych organizowanych na Mazowszu. Dla gości planujemy powiększenie oczka wodnego i wykopanie stawu. Będzie to dodatkową atrakcją gospodarstwa, którego powierzchnia wynosi 9,5 certyfikowanych hektarów – informuje gospodyni.
A co nas czeka w Grajanie w sobotę 18 września? Przede wszystkim degustacja i możliwość zakupu licznych produktów tradycyjnych i regionalnych z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, spotkania ze zwierzętami, przejażdżka na kucyku, konkurs dla dzieci z nagrodami i ognisko.
Informacje bądź zamówienia można składać pod numerami tel. (25) 623 13 05 i 602 661 387 lub na www.ekolandwschodniomazowiecki.republika.pl.
Oprócz gospodarstwa Stelmachowskiej do Ekolandu z powiatu mińskiego należą rancza Elżbiety i Ryszarda Baranków z Łukówca, Ewy Brodowskiej z dębskich Porąb, państwa Jagodzińskich z Ciopanu oraz Hanny Jakubowskiej z Mrozów.

Numer: 2010 38   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *