Dramat likwidacji szkoły podstawowej i związana z tym desperacja miejscowej społeczności zakończyły się pomyślnie. Struktury szkoły zostają utrzymane w pełnej rozciągłości. Zmienił się tylko organ prowadzący szkołę z samorządowego na społeczny. Nawet nazwa pozostała ta sama: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Absolwentów Siennickich Szkół Pedagogicznych. 1 września Pogorzel fetowała rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Dopięli swego

Szczególnym gościem inauguracji roku był kurator oświaty Karol Semik, któremu podlega ponad 7,5 tys. szkół mazowieckich. W imieniu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pogorzel, Nowa Pogorzel i Okolic uroczystości poprowadził Franciszek Witek – członek zarządu tego stowarzyszenia, a jednocześnie radny gminy Siennica. Wygłaszając słowa powitania, Witek przypomniał decyzję rady gminy z 18 lutego br. o likwidacji szkoły. Zrelacjonował również procedury związane z powołaniem stowarzyszenia i zorganizowaniem szkoły na nowo w zaistniałej sytuacji. Poinformował obecnych, że na czele miejscowego stowarzyszenia stoi jako prezes Maciej Łukasiak, jego zastępcą jest Cezary Paszkowski, sekretarzem Agnieszka Jurkowska, a skarbnikiem Anna Książek, zaś Irena Łukaszewska jest przewodniczącą komisji rewizyjnej stowarzyszenia. Na dyrektora szkoły została powołana emerytowana nauczycielka z dwudziestoletnim doświadczeniem dyrektorskim – Barbara Szopa. W swoim przemówieniu dyrektorka omówiła strukturę szkoły i przedstawiła kadrę pedagogiczną. Zatrudnionych będzie trzynastu nauczycieli i dyrektor, z czego ze średnim stażem będą 3 osoby, 5 emerytowanych i 6 ze stażem początkowym, a wśród nich tylko 4 mężczyzn. W zakresie nauki języków obcych tę w klasach I-VI obowiązywał będzie język angielski oraz w klasach IV-VI język rosyjski.
Kurator mazowiecki wyraził ciepłe słowa dla uczniów, nauczycieli i społeczności oraz życzył szkole „dobrej podróży”, a przy tym wręczył upominek dyrektorce dla szkoły. Kurator powiedział, że szkoły małe oprócz edukacji dają dobre wychowanie pod względem kształtowania osobowości, a poparcie dla tego typu szkół potwierdził swoją obecnością. Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyda omówiła sytuację szkół małych i pochwaliła wójta Zielińskiego za przychylność oraz pomoc w zorganizowaniu szkoły w Nowej Pogorzeli w zmienionej strukturze. Poinformowała, że w kraju istnieje obecnie 3416 szkół, w których jest mniej niż 70 uczniów, a ponad 300 jest już niepublicznych, z czego około 30 jest na Mazowszu. Najstarszą szkołą tego typu jest SP w Dłużewie, która liczy sobie 11 lat i prowadzona jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły z prezesem Michałem Rzewuskim na czele. Wójt Zieliński (przywitany przez Witka „przez przeoczenie” na końcu listy gości) przypomniał, że z Federacją prezes Kozińskiej współpracuje już od 6 lat. Stwierdził, że w nowej sytuacji szkoła będzie korzystała z możliwości, których samorząd nie ma. Gmina deklaruje pomoc szkole w granicach maksymalnych możliwości, a zwłaszcza z korzystania z hali sportowej i boiska sportowego w Siennicy.
Na zakończenie części oficjalnej prezes Łukasiak podziękował rodzicom i działaczom społecznym za trud włożony w organizację stowarzyszenia i szkoły oraz za inaugurację roku szkolnego. Uczniom, dyrektorce i nauczycielom życzył sukcesów w nowym 2010/2011 roku szkolnym. Pani Irena Łukaszewska ze „stowarzyszenia sienniczan” wręczyła dyrektorce nowy „Pamiętnik szkoły”, w który wpisali się goście.
W programie artystycznym wystąpiły uczniowie, recytując i śpiewając piosenki o wakacjach i powrocie do szkoły. Dzieci do występów przygotowały w okresie wakacyjnym nauczycielki z nowego grona pedagogicznego: Jolanta Wójcicka, Lucyna Michalik, Lidia Surowiec i Ewa Jastrzębska.
Numer: 2010 37 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ