Branżówka Co słychać?

Kiedy przychodzi pora na zmianę mebli dla dzieci, to wystrój i wyposażenie pokoju zależy od możliwości finansowych rodziców. Jak je wybrać, aby dziecko było zadowolone? Przede wszystkim każdy element wyposażenia ma budować sympatyczny klimat i tworzyć przyjemny nastrój

Budujemy...

Najczęściej zanim na cokolwiek padnie wybór, rodzice przeglądają kolorowe katalogi, odwiedzają liczne strony w internecie, aż w końcu udają się z wizytą do salonu. Ważne, by to, co przeczytali, miało rzeczywiste odniesienie do tego, co zobaczą w sklepie meblowym. Biorąc pod uwagę współczesne meble dla dzieci i ich cenę, można dojść do wniosku, że aż tak źle nie ma. Meble dla dzieci mają być wygodne oraz praktyczne. Najważniejsze, aby zagospodarować całą wolną przestrzeń. Jednak trudno zmieścić do małego pokoju biurko, szafę, łóżko czy regały, wybór jest w takim przypadku znacznie ograniczony. Ich wyborem oraz urządzaniem całego pomieszczenia zajmują się przeważnie dorośli. Chociaż w niewielkim stopniu można pozwolić dziecku zaaranżować własną przestrzeń. Jeżeli chodzi o styl czy materiał, to praktycznie nie ma żadnych ograniczeń.

Czy trudno wstawić okno?
Najpierw trzeba przygotować otwór okienny, powinien mieć równe i proste boki, w razie potrzeby skuwamy nierówności. W ścianach jednowarstwowych okno montuje się w środku szerokości ściany, natomiast w dwuwarstwowych, przy zewnętrznej krawędzi warstwy konstrukcyjnej. Okna w ścianach trójwarstwowych powinny być osadzane w przekroju warstwy ocieplenia, co jednak nie zapewnia stabilnego zamocowania.
Otwory okienne w takich ścianach najlepiej obramować (już na etapie wznoszenia ścian) płytą wiórowo-cementową grubości 35 mm lub przynajmniej płytą OSB grubości 25 mm. W istniejących ścianach trzeba skuć wewnętrzną warstwę muru i ściąć izolację, aby uzyskać wymagane wymiary otworu, kształtując jednocześnie z zewnętrznej warstwy muru węglarek, uskok w otworze okiennym, zachodzący ok. 1 cm na ramę okna.
Przed wstawieniem okna demontujemy ruchome skrzydła. Ościeżnicę wstawiamy w otwór, opierając ją na impregnowanych drewnianych lub plastikowych klinach. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym pionowym profilem. Operując podkładkami, ustawiamy dokładnie poziomo dolny profil ościeżnicy. W pobliżu górnego rogu umieszczamy klocek, dobierając jego grubość tak, by opierająca się na nim rama była ustawiona dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji unieruchamiamy ramę klinami włożonymi blisko narożników.

Numer: 2010 37   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *