Mińskie kierunki kultury

– Z pewnością kultura nie jest tylko hedonistyczną wolą zachowania tego, co przyjemne i duchowe, łatwo dostępne i niewymagające wysiłku, ale przede wszystkim tego, co jest poza wartościami namacalnymi, tj. tradycji i przekazu międzypokoleniowego – twierdzi Magdalena Erhardt, kulturoznawczyni z GCK w Mrozach. To ona napisała jeden z najlepszych projektów w ramach mazowieckiej akcji kierunkowania kultury. Szczególnie tej lokalnej, która może nie tylko przynosić zabawę i radość, ale także trwale integrować i uczyć

Rodzynki jakości

Mińskie kierunki kultury / Rodzynki jakości

Ciągła konieczność odnawiania, podtrzymywania i organizowania społeczności kulturowej stała się nowym sposobem egzystencji, w której nie może zabraknąć współpracy kulturowej i procesu wychowania w kulturze. Zarówno narzędzia, jak i dobra konsumpcyjne czy konstytucyjne prawa społecznych ugrupowań, wierzenia i zwyczaje, tworzą wtórne środowisko, w którym człowiek obcuje, żyje i rozwija się.
Stąd zrodził się projekt Kierunek Kultura (KK), realizowany przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Miastem Stołecznym Warszawa oraz Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. Stąd także uruchomiony po wakacjach cykl warsztatów pn. Kultura tworzy rozwój. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkadziesiąt chętnych, ale komisja wybrała 23 projekty.
Do udziału w cyklu szkoleń zakwalifikowała się tylko trzyosobowa, ale za to silna reprezentacja mińskiej ziemi, która już w najbliższym czasie będzie miała możliwość zmierzenia się z kulturą jako narzędziem adaptacji jednostki do środowiska naturalnego i społecznego, a tym samym – do inicjowania lokalnego rozwoju. Zgłoszenia kandydatów oceniane były pod względem oryginalności, pomysłowości i zbieżności proponowanych projektów z celami konkursu. Ważnym kryterium okazała się ocena jakości wydarzenia kulturalnego pod względem zaangażowania społeczności, jak również trwałość przedsięwzięcia, która w przyszłości powinna przełożyć się na integrację środowisk lokalnych.

Z terenu mińskiego powiatu na warsztaty zakwalifikowały się projekty Magdaleny Erhardt z Gminnego Centrum Kultury w Mrozach, Zbigniewa Piątkowskiego – prezesa Fundacji MIVENA oraz Doroty Todorskiej z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy.
Mroziańskie GCK zaproponowało kontynuację Kulturomaniaka w ramach rozszerzania projektu Kulturalna wieś w kulturalnej gminie, czyli organizację spotkań grup artystów ze społecznościami wiejskimi z docelowym zamiarem tworzenia świetlic w każdym niemal przysiółku. Na warsztatach chcą uzupełniać wiedzę w prowadzeniu projektów oraz ukierunkować myślenie na warianty rozwojowe.
Fundacja MIVENA zamierza stworzyć Niezależne Centrum Kultury, w którym będzie Radio i TV Mivena oraz drukarnia. Pomysłodawca chwali się pięcioma edycjami Festiwalu Chleba, trzema Festiwalami Mińsk-Etno-Kabaret i dwoma Festiwalami Autorów Mivena, które przyniosły efekt w postaci ok. 50 nowych i oryginalnych piosenek. Podczas warsztatów prezes Piątkowski oczekuje propozycji pozyskania dotacji unijnych, ale przeważnie na twarde projekty. Jednym z nich mogłoby być również nowe i nowoczesne kino, którego brak mińszczanie odczują już za dwa miesiące.
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy chce aktywizować lokalną społeczność osób niepełnosprawnych i włączyć ją w życie kulturalne. Poczyni starania o powstanie GOK-u w mińskiej gminie oraz oczekuje pomocy w nawiązaniu kontaktów ze znanymi osobami.
Jak widać – różne instytucje, różne pomysły wydarzeń projektowych, ale wspólny cel – aktywizacja lokalnego środowiska poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturowych mieszkańców powiatu mińskiego.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy warsztatów kulturalnych owocnych nie tylko w wiedzę, ale i konkretne efekty.

Numer: 2010 36   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *