W Siennicy

Siennica aż czterokrotnie była gospodarzem diecezjalno-powiatowo-gminnego święta plonów, a w latach 2006-2008 trzykrotnie pod rząd. Bieżący rok pod tym względem wypadł ubogo, bo w podzięce Bogu Wszechmogącemu za tegoroczne zbiory dożynki zorganizował tylko proboszcz parafii ks. Marek Kasprzak

Tylko parafialne

W Siennicy / Tylko parafialne

Parafia Siennica została erygowana w 1528 roku. Pierwotnie posiadała kościół drewniany, który w XVII wieku uległ ruinie. W pobliżu tej ruiny, na wzgórzu, Sienniccy w latach 1693-1711 pobudowali nowy kościół z drzewa modrzewiowego, w którym znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. 13 września 1939 roku został on doszczętnie spalony przy wkraczaniu oddziałów niemieckich do Siennicy. Wtedy to Niemcy rozwścieczeni oporem polskich oddziałów wojskowych, które uszły w kierunku Gągoliny i stamtąd raziły ich ogniem, posądzili ludność cywilną o ostrzelanie ich oddziałów. Spędzili mieszkańców do kościoła poklasztornego, grożąc rozstrzelaniem tych, którzy będą stawiali opór, a potem podpalili miejscowość.
Istniejący obecnie kościół w Siennicy jest parafialny od 1896 roku. Został on także spalony (w 1944 roku) wraz ze wspaniałym zabytkowym ołtarzem z XVIII wieku oraz bogatym archiwum i biblioteką. Obecnie wysiłkiem społeczności parafialnej jest odbudowywany ołtarz główny, którego koszt wyniesie prawie milion złotych.
Tegoroczne dożynki w Siennicy, choć skąpsze w ceremoniale, miały również piękną oprawę i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Suma dożynkowa miała miejsce na dziedzińcu przykościelnym pod rozłożystym jesionem, który cieniem ochraniał ołtarz i dekoracje przed słońcem. Celebrantem mszy był ks. Marek Kasprzak, któremu pomagał wikariusz ks. Daniel. O udekorowanie ołtarza elementami liturgicznymi i dożynkowymi zadbała wieś Kąty. Szczególną uwagę zwracał wieniec dożynkowy wykonany przez mieszkańców wiosek Pogorzel i Nowa Pogorzel, przedstawiający rodzinę błogosławioną przez Chrystusa. Autorka wieńca – Maria Osica oparła swoją myśl na haśle „Rodzina Bogiem silna”. Wieniec ten na dożynkach w Tłuszczu wyróżniony został nagrodą pieniężną przez abp. Henryka Hosera.
Starostą dożynek siennickich był Jan Królak z Pogorzeli, a starościną Sabina Krzyżanowska z Nowej Pogorzeli. W wygłoszonym kazaniu celebrant zwrócił uwagę na trud rolników, owoce ich pracy, a także na pokutującą zazdrość, a niekiedy chęć bogacenia się kosztem innych. Poświęcono wieńce i sześć chlebów dożynkowych, które potem proboszcz i wójt Grzegorz Zieliński połamali i rozdali do dalszego dzielenia się wśród wiernych, zaś wieńce dożynkowe trafiły do kościoła. Były to już 18. dożynki parafialne w Siennicy.
Proboszcz poinformował również wiernych o kradzieży na plebani w niedzielę 22 sierpnia br. Uspokoił jednak, że parafialne konto „ołtarzowe” nie zostało naruszone jak również z zabytków kościelnych nic nie zginęło.

Numer: 2010 36   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *