Mińsk Mazowiecki historyczny
Minęły wspaniałe uroczystości związane z Cudem nad Wisłą, świętem Wojska Polskiego i 90. rocznicą wyzwolenia Mińska Mazowieckiego. Mnogość wydarzeń w sierpniu zmusza do refleksji – czym był ten miesiąc dla narodu polskiego i Mińska w walce o wolność i niepodległość?
Sierpniowe historie

W Polsce sierpień kojarzył się zawsze ze zbiorami i sprzętem podstawowych zbóż, jak żyto, pszenica, jęczmień i owies. Zbiory limitowały zasobność mieszkańców i dyktowały ceny rynkowe zwłaszcza artykułów spożywczych. Ale jak jest napisane... nie samym chlebem żyje człowiek... Z życiem człowieka i narodu wiąże się w ciągły sposób historia, a ta nie była dla nas łaskawą.
Polskie sierpnie były różne: radosne, dotknięte cierpieniem, a czasami dramatyczne. Wielką klęską zakończyło się Powstanie Styczniowe. Na stokach cytadeli warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku z rozkazu cara zostali powieszeni członkowie Rządu Narodowego z przywódcą gen. Romualdem Trauguttem na czele. Świadkami dramatu byli tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy, którzy płacząc, śpiewali suplikacje „Święty Boże, święty mocny...”. Tragedią zakończyło się także Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, a które pochłonęło ponad ćwierć miliona istot ludzkich. Z powodu okrucieństwa hitlerowców i zdradzieckich przemyśleń Stalina zostało skąpane w krwi Polaków. Wiadomo, że w okresie tworzenia Polski Ludowej temat Powstania Warszawskiego był piętnowany przez polski UB i radzieckie NKWD. Niemniej właśnie robotnicy Żoliborza 1 sierpnia 1945 roku porzucili pracę na budowie, aby uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego. Trzeba jeszcze przypomnieć strajk dokerów 10 sierpnia 1945 roku w Nowym Porcie w Gdańsku. Wtedy to UB brutalnie rozprawiło się z „elementami wichrzycielskimi”, wyrzucając całe rodziny z mieszkań. Był to wtedy „gdański mały sierpień”. Jednak przyszedł rok 1980 – wydarzenia w Stoczni Gdańskiej doprowadziły do powstania „Solidarności”. Dało to początek upadkowi systemu komunistycznego w Polsce, Europie, a nawet w Rosji. Przy tym wspomnieć należy, że wydarzenia roku 1980 poprzedziły wstrząsy krajowe w latach: 1956 – Poznań, 1970 – Wybrzeże, 1976 – Radom i Ursus.
Pomimo lat niewoli i upokorzenia były także polskie sierpnie radosne, jak 6 sierpnia 1914 roku, kiedy z Krakowa wyruszyła do zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa dająca początek odradzającemu się Wojsku Polskiemu. Właśnie legioniści byli najważniejszymi żołnierzami komendanta Józefa Piłsudskiego. To odrodzone Wojsko Polskie zagrodziło bolszewikom „pochód za Wisłę” na zachodnią Europę, doprowadzając do cudownego przełamania frontu i panicznego odwrotu armii Tuchaczewskiego spod Warszawy. Dlatego 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego. W polskie sierpnie wplatają się także pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed tron Czarnej Madonny zanoszone są gorące modlitwy zarówno w intencjach prywatnych, jak i o pomyślność ojczyzny. Bo Maryja jest pośredniczką, orędowniczką i pocieszycielką naszą w obronie polskiego narodu. Trzeba także pamiętać, że sierpień jest miesiącem trzeźwości w walce z chorobą społeczną, jaką jest plaga pijaństwa.
Numer: 2010 35 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ