Miński cud nad Wisłą
W bieżącym roku przypadła 90. rocznica zwycięstwa Armii Polskiej nad bolszewikami na przedpolach Warszawy w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 roku. W wyniku przełamania frontu i bezwładnego odwrotu armii bolszewickie Mińsk Mazowiecki j został wyzwolony 17 sierpnia przez front gen. Józefa Hallera. Z tej okazji odbyły się we wtorek (17.08) okolicznościowe uroczystości
Z pomocą Maryi

Po wiosennych sukcesach armii Józefa Piłsudskiego w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej nastąpiły latem niepowodzenia. Ofensywa Armii Czerwonej zmusiła wycofanie się armii polskiej na linię Wisły i w okolice Lwowa. Stolica Polski została zagrożona. Po przegrupowaniu sił polskich i zaciętych bojach w okolicach Radzymina nastąpiło w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 roku przełamanie frontu zachodniego marszałka Michaiła Tuchaczewskiego, a po manewrze Józefa Piłsudskiego z nad Wieprza zamieniało się w pogrom i ściganie wojsk bolszewickich. W wyniku działania armii dowodzonej przez gen. Hallera i manewru marszałka Piłsudskiego nastąpiło wyzwolenie Mińska, a gen. Haller przed obrazem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w mińskiej farze modlił się i podziękował za zwycięstwo.
W 2000 roku bardzo uroczyście obchodzono w Mińsku 80. rocznicę zwycięstwa zwanego „Cudem nad Wisłą”. Do Mińska przybyli przedstawiciele Prezydenta RP, Rządu, biskupi z ks. Prymasem Józefem Glempem na czele, generalicja, wojskowe oddziały reprezentacyjne i wiele pielgrzymów i gości. Odsłonięty został Pomnik Niepodległości, a na cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny zostały nałożone korony. Odtąd obraz ten zyskał nazwę „Matki Boskiej Hallerowskiej”. W bieżącym roku przypada 10. rocznica koronacji obrazu.
Organizatorem tegorocznych obchodów był burmistrz Zbigniew Grzesiak i proboszcz parafii p.w. NNMP ks. Dariusz Walicki. Główne uroczystości odbyły się na placu defiladowym na Starym Rynku. Tutaj dowódca garnizonu mińskiego płk Cierniak złożył raport gen. pil. Stefanowi Rutkowskiemu zastępcy dowódcy Sił Powietrznych RP o gotowości pododdziałów do uroczystości 90. rocznicy wyzwolenia Mińska. Msza polowa została odprawiona przy specjalnie przygotowanym ołtarzu. Jej głównym celebrantem był ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ks. abp Henryk Hoser w otoczeniu kilkunastu księży. Obecność ks. prałata Stanisława Wołosiewicza, inicjatora uroczystości koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w 2000 roku, wierni nagrodzili oklaskami.
Dalsze uroczystości włącznie ze składaniem wieńców pod Pomnikiem Niepodległości odbywały się w porze wieczorowej przy światłach lamp i reflektorów. Dał się zauważyć spory udział mieszkańców w uroczystościach miasta, w tym rodziców z małymi dziećmi, aczkolwiek w 2000 roku było kilkakrotnie więcej, bo Stary Rynek i ul. Siennicka były całkowicie zapełnione ludźmi.
Warto wspomnieć, że przed pałacem mińskim w tym czasie miał miejsce pokaz broni i sprzętu wojskowego używanego w okresie wojny polsko-bolszewickiej oraz w okresie międzywojennym. Natomiast Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Muzeum Ziemi Mińskiej, korzystając z okazji, wystawiły swoje stanowiska z wydawnictwami.
W godzinach wieczornych w amfiteatrze pałacu mińskiego odbył się jeszcze koncert zatytułowany „Znasz li ten kraj” w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie zostały zaprezentowane pieśni i arie Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.
Honorowy patronat nad uroczystościami sprawowało kilka czołowych osobistości na czele z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.
Numer: 2010 34 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ