Branżówka Co słychać?
Lato i urlop to nie dla wszystkich czas wypoczynku. Właśnie wtedy trwa najgorętszy okres remontów – od tych drogowych zaczynając, a na prywatnych mieszkaniach kończąc. Letnie odświeżanie mieszkania zazwyczaj koncentruje się wokół odnawiania ścian
Lato remontów
Tapetowanie powinniśmy zacząć od pokrycia ściany środkiem gruntującym lub umycia pomalowanego farbą emulsyjną podłoża specjalnym płynem. Należy pamiętać, że miejsce, które chcemy wytapetować musi być czyste, suche i gładkie, dlatego trzeba także zdemontować listy przypodłogowe, gniazdka czy gwoździe. W trakcie pracy najważniejsze dla końcowego efektu jest unikanie smarowania klejem jednocześnie zbyt wielu kawałków tapety. Gdy będzie ona zbyt długo nasiąkać, po wyschnięciu jej brzegi zaczną się rozchodzić, dlatego tak ważne jest, żeby czas nasiąkania kolejnych fragmentów był jednakowy. Żeby różnice w łączeniach nie były widoczne, najłatwiej tapetować zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce.
Istnieje bardzo wiele zróżnicowanych technik malowania ścian. Niezależnie od tego, na którą się zdecydujemy, malowanie ścian również należy poprzedzić oceną stanu podłoża i ewentualnym uzupełnianiem ubytków. Malowanie pomieszczeń zawsze zaczynamy od sufitu. W zależności od stanu powierzchni należy nałożyć minimum dwie warstwy farby. Nakładamy ją pasami w różnych kierunkach, następnie rozcieramy do uzyskania równomiernego krycia. Nie możemy dopuścić do wysychania połączeń między kolejnymi fragmentami. Uzyskanie specjalnego efektu przy malowaniu wymaga stosowania specjalnych technik nakładania, przecierania lub ścierania farb gąbką, szmatą lub łączenie tych metod. Ponadczasową i romantyczną techniką jest tzw. technika pergaminowa. Polega ona na usuwaniu transparentnego lakieru/emalii przy pomocy gazy – w rezultacie otrzymujemy wrażenie nakrapiania i starego szyku.
Podczas planowania remontu warto zastanowić się nad unowocześnieniem tradycyjnego wnętrza. Nowością na naszym rynku są panele ścienne, na których bez użycia narzędzi można zawiesić meble. Co więcej, wybrane akcesoria można dowolnie przesuwać, podnosić i opuszczać wzdłuż aluminiowych prowadnic. Dodatkowymi atutami tego systemu są możliwości ukrycia okablowania między panelem a ścianą, a także nowoczesny design mebli, które zaskakują prostotą pomysłu i funkcjonalnością.
Domy szkieletowe są sposobem na energooszczędność. Ostatnia wyjątkowo mroźna zima w połączeniu z wciąż drożejącymi źródłami energii skłania wiele osób do zainteresowania się budownictwem energooszczędnym. Jednak myślenie w tym kierunku spowodowane jest już nie tylko o wiele niższym zużyciem energii, ale także w coraz większym stopniu aspektami ekologicznymi oraz życiem zgodnym z naturą.
Numer: 2010 34 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ