Historia w Gęsiance

Po 66 latach od dokonania zbrodni ludobójstwa przez oddziały hitlerowskie na cywilnej ludności polskiej w miejscowości Gęsianka władze samorządowe gminy zorganizowały okolicznościowe uroczystości 8 sierpnia b.r.

Zemsta na gorąco

Historia w Gęsiance / Zemsta  na gorąco

W końcu lipca i na początku sierpnia 1944 roku przez tereny gminy Dobre przetaczały się oddziały armii niemieckiej. Zgodnie z wytycznymi AK na terenach opuszczanych przez Niemców należało tworzyć administrację polską przed wkroczeniem armii radzieckiej. Ośrodek AK w Dobrem pod komendą por. Mariana Ratyńskiego „Budzisza” dobrze był przygotowany do walki i przejęcia urzędów. W ramach akcji „Burza” przeprowadzono kilka zasadzek i ataków na żołnierzy niemieckich. Przypadek sprawił, że do przemieszczającego się oddziału pancernego przez mostek na Rządzy ktoś oddał strzały. W wyniku zarządzonej obławy Niemcy spędzili do piwnicy, zamienionej na bunkier 38 osób w tym 15 kobiet, 15 mężczyzn i 8 dzieci w tym jedno 3-miesięczne, obłożyli materiałami wybuchowymi i zdetonowali. Wszyscy ponieśli śmierć na miejscu. Największe straty poniósł Stanisław Ratuski tracąc 6 członków rodziny.
W 1964 roku władze powiatowe ufundowały w miejscu zbrodni pomnik upamiętniający to wydarzenie. Za sprawą byłego wójta Zygmunta Kordalewskiego od 2004 roku coroczne obchody tego wydarzenia zostały wpisane w kalendarz gminnych uroczystości.
Organizatorem tych obchodów była szkoła w Mlęcinie i dyrektor GOK w Dobrem Mariola Chojecka. Wszystkich powitała dyrektor Jolanta Jastrzębska, a wśród zaproszonych znalazły się między innymi poczty sztandarowe OSP z Dobrego, Mlęcina i Porąb Nowych pod zbiorową komendą druha Ireneusza Gałązki, radni i urzędnicy gminy Dobre, proboszczowie obu parafii z Wiśniewa, dyrektorzy szkół gminnych, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrzańskiej, kombatanci oraz licznie mieszkańcy Gęsianki i okolicznych wiosek w tym potomkowie pomordowanych. Modlitwę ekumeniczną za zamordowanych i poległych mieszkańców Gięsianki poprowadzili księża, a wieńce w imieniu mieszkańców i władz gminnych złożyli harcerze 9.DH z Dobrego, druhowie OSP, kombatanci oraz rodziny pomordowanych. Zostały zapalone także znicze. W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły w Mlęcinie i z Kałuszyna recytując wiersze wojenne przeważnie pochodzenia miejscowych autorów. Dzieci do występów przygotowała podczas wakacji Małgorzata Pisarczyk. W czasie wolnych wystąpień miejscowe literatki Krystyna Kupiec i Agnieszka Wąsowska zaprezentowały swoje nowe wiersze dotyczące tragedii w Gęsiance. Wszystkim za udział w uroczystościach, a organizatorom za włożony trud podziękował wójt Krzysztof Radzio zapraszając jednocześnie na gminne dożynki 15 sierpnia. Na odchodne orkiestra dęta z Dobrego wykonała kilka melodii powstańczych i wojskowych.

Numer: 2010 33   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *