Powiat zdrowia

W marcu tego roku ruszył konkurs Zdrowa Gmina, którego celem jest popularyzowanie badań mammograficznych i cytologicznych finansowanych z NFZ i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wystartowało w nim 80 gmin i wszystkie do czerwca odnotowały wzrost frekwencji kobiet zgłaszających się na badania, która wyniosła odpowiednio 1,98 oraz 0,69 procent

Pionierzy skryningu

Powiat zdrowia / Pionierzy skryningu

Z powiatu mińskiego do konkursu zgłosiło się 6 gmin, z czego tylko 2 spełniły warunki regulaminu i nadesłały projekt programów zdrowotnych. Z konkursu odpadły więc Dębe Wielkie, Dobre, Halinów i Stanisławów, a zakwalifikowały się Latowicz oraz Siennica. Walczyć one będą o tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody pieniężne w wysokości 100, 50 i 25 tysięcy złotych. Miejmy nadzieję, że żadna z gmin nie poprzestanie na laurach.
- Liczę na to, że gminy nadal będą aktywnie promować profilaktykę nowotworową wśród lokalnych społeczności, co zaowocuje dalszym wzrostem zainteresowania badaniami przesiewowymi – mówi dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu. - Mam nadzieję, że ostateczne wyniki konkursu, które poznamy we wrześniu, będą równie zadowalające i staną się podstawą do kontynuacji projektu w innych województwach Polski – dodaje dr Luboiński.
Co zrobić by wygrać? Nie wystarczy obwiesić gminy plakatami czy zasypać ulotkami. Gminy, które aktualnie plasują się na pierwszych miejscach, jeżeli chodzi o zgłaszalność na badania skryningowe, organizowały również spotkania z samorządami, wójtami, przedstawicielami kościoła, pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej czy nauczycielami. Nie zabrakło również imiennych zaproszeń na badania oraz przyjazdów tzw. mammobusów.
Monitoring zgłaszalności na badania będzie trwał do sierpnia. Po tym czasie jury określi próg kwalifikujący do kolejnego etapu, w którym o wygranej zadecyduje jak najlepszy opis projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej.

Numer: 2010 32   Autor: (jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *