W Janowie

Tyszkonalia z festiwalem piosenki i poezji obcojęzycznej to sztandarowe imprezy w Janowie. W tym roku nauczyciele szkoły podstawowej pokusili się o jeszcze jedną – obchody Roku Chopinowskiego, który stał się podsumowaniem projektu realizowanego już od października 2009 roku

Czekając na gimnazjum

W Janowie / Czekając na gimnazjum

Majowe Tyszkonalia 2010 to przede wszystkim prezentacje poszczególnych klas. Każda z nich w krótkim pięciominutowym programie miała okazję do przedstawienia swoich umiejętności w formie piosenki, wiersza lub skeczu. Następnie odbyła się aukcja prac plastycznych. Aukcja momentami wzbudzała wielkie emocje i była okazją do świetnej zabawy, po której można się było posilić przy wiejskim stole, gdzie obok wędlin, kulebiaków i domowego chleba, królował smalec i paprykarz po janowsku. Na innych stoiskach można było popróbować pysznych flaków, kiełbasek z grilla i na koniec zasiąść w kawiarence przy kawie, herbacie i ciastach upieczonych przez mamusie.
Można było także pojeździć na quadzie, poskakać na trampolinie, pozjeżdżać na zjeżdżalni, postrzelać z paintballa, spróbować szczęścia na loterii, a ojcowie rozegrali tradycyjny mecz piłkarski z uczniami. Cztery godziny wspólnej zabawy upłynęły bardzo szybko i na pewno każdy z utęsknieniem czeka na kolejne, ósme już Tyszkonalia w 2011 roku.
Festiwal piosenki i poezji obcojęzycznej jest trzy lata młodszy. W tym roku zaproszenie organizatorów przyjęli uczniowie z Zamienia, Stojadeł, Huty Mińskiej, Marianki i Starej Niedziałki. Nie zabrakło też reprezentantów z zaprzyjaźnionej Dąbrówki i wójta Dąbrowskiego, który życzył wszystkim uczestnikom sukcesów i dobrej zabawy. Obrady jury były dość burzliwe. W kategorii poetyckiej zwyciężyły janowianki - Weronika Binkowska w kl. I-III oraz Monika Jackiewicz, Małgorzata Wójcik i Katarzyna Wójcik w kl. IV-V.
Najładniej śpiewał Bartosz Jakubaszek z SP w Hucie Mińskiej oraz Anna Grudkowska ze Starej Niedziałki, ale tak naprawdę wszyscy, którzy wzięli udział w festiwalu byli zwycięzcami, bo świetnie posługują się językami obcymi. Dlatego też żaden z uczestników nie został bez upominku i dyplomu. Festiwal był również okazją do spotkania, integracji i wspólnej zabawy. Nie byłby on jednak tak niepowtarzalny, gdyby nie rodzice uczniów janowskiej szkoły. Przygotowane przez nich pyszne kanapki oraz domowe ciasta stworzyły uczestnikom sytą i ciepłą atmosferę.
Rok Chopinowski w Janowie zaczął się już w październiku 2009 r. Uczniowie przygotowywali gazetki o Chopinie oraz prace do licznych konkursów, towarzyszących projektowi. A były to: konkurs plastyczny i literacki, prezentacja multimedialna, plakat oraz konkurs wiedzy. W realizacji projektu zaangażowane były wszystkie klasy wraz z wychowawcami. W czasie podsumowania zebrani przy dźwiękach muzyki poznali bliżej miejscowości związane z Chopinem i obejrzeli przedstawienie kółka teatralnego „Mały Chopin”. Rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o jego życiu i twórczości.
Wakacje Janów powitał z nadzieją na gimnazjum. W związku z nim powstanie całe skrzydło z 4 salami po prawie 70 m, szatnie i świetlica. Janów ma także obiecane położenie asfaltu na drodze gminnej przed szkołą, wykonanie radiowęzła szkolnego ze środków sołectwa Janów za 15.000 zł. Na plac zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła” przeznaczą 12 tysięcy, natomiast salę teatralną mają za darmo od firmy Kosbud.

Numer: 2010 31   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *